Kalamita trvá ještě na Orlickoústecku

Situace na silnicích se uklidnila. Na Olomoucku a na Bruntálsku cestáři po dvou dnech odvolali kalamitní stav. Během noci se jim podařilo zprůjezdnit všechny nepřístupné úseky. Už nesněží, je polojasno a fouká jen slabý vítr. Teploty se pohybují okolo minus 14 stupňů. Řidiči by si ale i tak měli pořád dávat pozor, protože na všech silnicích leží ujetá vrstva sněhu. Kalamitní stav stále platí na Orlickoústecku. I tam ale silničáři počítají, že ho během dne zruší. Na Králicku a Žamberecku teď dokončují frézování silnic, které byly v minulých dnech téměř zaváty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

husté sněžení na Vysočině | Foto: Luboš Pavlíček

Sněhem téměř zaváté silnice Orlickoústecka se snaží zprovoznit tamní silničáři. Pokud se během dne nezhorší počasí, počítají, že budou moci kolem poledne odvolat kalamitní stav. Ten dnes ráno zrušili silničáři v Olomouckém kraji. Silničáři se přes noc vůbec nezastavili, plužili, frézou rozšiřovali zúžené vozovky a vyčistili mosty a zatáčky. Na většině vozovek leží ujetá vrstva sněhu s inertním posypem, místy kaše. Kvůli nízkým teplotám silničáři v noci nemohli použít ani sůl, byla by totiž neúčinná. Řidiči by se do hor rozhodně neměli vydávat na letních pneumatikách a přibalit by měli i sněhové řetězy.

V Jeseníkách mohou přes Červenohorské sedlo už i kamiony. V nižších polohách Olomouckého kraje jsou vozovky podle Pavla Špannera z krajské správy silnic bez problémů sjízdné. "Veškeré vozovky v okresu Olomouc jsou už průjezdné. V nižších polohách jsou vozovky mokré, hlavní tahy také, někde se slabou vrstvou ujetého sněhu, kryté posypem. Vítr ustal."

Silnice v celém Pardubickém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Naopak v Olomouckém kraji kalamitní stav zrušili. Pro motoristy je dosud neprůjezdný pouze jeden úsek na Prostějovsku mezi Drahany a Nivou. Zprovoznit by jej měli dnes, nejpozději zítra. Podle silničářů jsou vozovky v kraji v dobrém stavu. Podél stran cest jsou vysoké stěny sněhu, místy jezdí řidiči tunelem až sedmimetrových bariér.

Situace na silnicích Moravskoslezského kraje se začíná uklidňovat. Silničáři na Bruntálsku dnes pravděpodobně odvolají kalamitní stav. Lepší situace je i na Frýdecko-Místecku. Jak potvrdil dispečer tamní údržby silnic Miroslav Kozák, problém se sněhem už nemají, silnice ale mohou namrzat. "Většina silnic by měla být upravena. Je to i posoleno, jen teplota je kolem -10 stupňů, takže to může kdekoli namrzat. V horských oblastech se nesolí, takže tam může být ujetá vrstva sněhu a může to být zmrzlé."

Cestáři se sice mohou oddechnout, ale neví se, na jak dlouho. Od příštího týdne se má drsné zimní počasí znovu vrátit.

Markéta Kaclová, Jana Petrová, Marcela Horáková, Milan Opavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme