Kalamita zasáhla třetinu republiky

Českou republiku postihla největší sněhová kalamita za posledních 15 let. Sníh a prudký vítr vytvářejí závěje, které uzavírají silnice i některé železniční trasy. Kalamitní stav platí ve více než třetině okresů. V Jablonci nad Nisou dokonce vyhlásili sněhovou kalamitu třetího stupně. Na Teplicku zase byly kvůli přívalům sněhu na některých školách vyhlášeny mimořádné prázdniny. Na hřebenech Krkonoš dosahoval vítr rychlosti orkánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Jelikož meteorologové i pro následující hodiny předpovídají silný vítr, lze podle Bohuslava Paclíka z centrální Správy silnic a dálnic očekávat, že problémy budou trvat pravděpodobně i v noci na čtvrtek. Silný nárazový vítr, který na hřebenech hor dosahoval rychlosti přes 100 kilometrů v hodině, vystřídají od pátku silné mrazy spojené s inverzí. Podle meteorologů k nám začne proudit velmi studený vzduch a teploty mohou v noci poklesnout až na -20 stupňů. Mrazivé počasí potrvá minimálně do příštího čtvrtka. Meteorologové upozorňují také na možnost následných záplav.

Kalamitní štáb Jablonce nad Nisou vyhlásil kalamitu třetího stupně. Znamená to, že kvůli přívalům sněhu může ve městě dojít k ohrožení běžného provozu, zásobování i dopravy osob. Silnice v okresu jsou ale nyní až na tři výjimky sjízdné. "Uzavřeny máme dvě silnice třetí třídy na Jizerku a do Stanového a silnici druhé Kořenov-Semily ve vrcholové partii," popisuje dispečer Václav Karel. Vývoj situace během noci bude podle něj záležet na tom, jestli se uklidní vítr.

Starosta Jablonce Jiří Čeřovský nařídil městské policii, aby zajistila odtažení všech špatně zaparkovaných vozů, které silničářům brání v odstraňování sněhu. O stejný postup požádal i policii ČR. "Dále jsem se obrátil na přednostu okresního úřadu, aby nám pomohl zprostředkovat pomoc naší armády, především se jedná o svozovou techniku", řekl starosta Českému rozhlasu.

Hasičům a policistům se před půl sedmou večer podařilo zprůjezdnit komunikaci mezi Ostravou a Olomoucí nedaleko Lipníka, kterou odpoledne zablokovala tragická dopravní nehoda, při níž jeden člověk zemřel a další čtyři skončili v nemocnici. Silnice zůstala neprůjezdná poté, co kamión dostal u obce Slavíč smyk a smetl vše, co mu stálo v cestě i v ostatních třech pruzích. Nabouraný kamión byl odvlečen, ale osobní vozy zůstaly ještě stát na okraji.

Čtvrtý den už trvá kalamitní stav na silnicích Orlickoústecka. V odpoledních hodinách bylo v regionu neprůjezdných třicet komunikací včetně tří významných vozovek I. třídy. Jde o silnice mezi Lanškrounem a Štíty, Lanškrounem a Třebovicemi a Českou Třebovou a Třebovicemi. Silničáři vozovky neustále pluhují, ale není to mnoho platné. V sousedním svitavském okrese silnice I. třídy na několika místech blokují zapadlé kamiony. Provoz byl odpoledne zastaven mezi Litomyšlí a Janovem; zprůjezdnit se zatím nepodařilo ani komunikaci mezi Svitavami a Poličkou. Podle Vlastimila Michla z tamní Správy silnic bude uzavřena minimálně do čtvrtečního rána.

S výjimkou města Ostravy a okresu Karviná platí kalamitní stav od časného rána na celém území Moravskoslezského kraje. Na Frýdeckomístecku jsou všechny silnice sjízdné. Podle Zdeňka Fiegera z tamní správy a údržby silnic jsou ale některé silnice třetí třídy protaženy pouze v jednom jízdním pruhu. "Máme venku veškerou techniku a snažíme se udržet cesty ve sjízdném stavu. Na silnicích druhé a třetí třídy je mnohde proplužen jenom jeden pruh, silnice prvního pořadí jsou všechny sjízdné," uvedl Fieger.

V okrese Bruntál je nesjízdných 13 úseků nižších tříd a dokonce i silnice I. třídy mezi obcemi Třemešná a Vysoká. Tamní silničáři žádají řidiče, aby se bruntálskému okresu na svých cestách raději vyhnuli. O mnoho lepší není situace ani na sousedním Opavsku. Jak Českému rozhlasu řekl dispečer Libor Blažek, vozovky I. třídy jsou se zvýšenou opatrností zatím průjezdné. Silnice II. a III. třídy jsou místy průjezdné už jen v jednom jízdním pruhu, některé úseky jsou zcela neprůjezdné.

Ve středních Čechách nadále trvá zejména na silnicích druhé a třetí třídy kalamitní stav. Situace je nejhorší v okresech Kladno, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Benešov a Kolín. Jak potvrdil Českému rozhlasu mluvčí krajského hasičského sboru Ladislav Křivan, na Rakovnicku byla na pomoc přivolána i armáda. "Na zprůjezdnění vozovek pracuje 73. záchranná výcviková základna a hasiči," upřesnil. Rakovnický okres hlásí odříznuté obce Skřiváň, Kosobody a Soceň. Obdobný stav je na Kladensku, kde jsou nesjízdné úseky mezi obcemi Vítov a Beřovice, Smečno, Hradečno, Ledce, Poštovice, Tmaň, silnice Hřebeč-Dolany-Hostouň, Želina-Družec a Unhošť-Červený Újezd.

Na Kutnohorsku a Kolínsku se s nasazením veškeré techniky silničářům zatím daří udržet hlavní komunikace sjízdné, většina vedlejších je ale neprůjezdná. Jak tam situace vypadala v poledne, popsal náš spolupracovník Michal Trnka. "Vlivem silného větru se na většině silnic tvoří sněhové jazyky a od vyšších poloh pak závěje. Kvůli navátému sněhu je zcela neprůjezdná komunikace mezi Kolínem a Uhlířskými Janovicemi. Do terénu byla nasazena veškerá technika včetně sněhových fréz. Situace se mění z hodiny na hodinu a zatím nelze odhadnout, kdy bude v obou okresech kalamitní stav odvolán".

Kalamita od rána platí také na Vsetínsku. Silný nárazový vítr a nový sníh znemožnily průjezd na silnicích větší části okresu. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel Správy silnic ve Valašském Meziříčí Jaromír Kořistka: "Je to hlavně v oblasti Valašského Meziříčí a Klečska, kde se nám tvoří obrovské závěje. Třeba v oblasti Soláně, Beskydu, Pusteven tam už jsou tak obrovské bariéry sněhu, že to není kam házet. Musíme si trochu uvolnit ruce, my na ty trojky všechny nestačíme a snažíme se dělat silnice I. a II. tříd a tím pádem nám některé silnice III. tříd zůstávají zaváté." Řidiči by proto v okolí Valašského Meziříčí pokud možno neměli vůbec vyjíždět. Ve zbytku Zlínského kraje je situace klidnější. V důsledku větru se ale i na silnicích první třídy tvoří místy sněhové jazyky.

Kalamitní stav platí i ve všech okresech Vysočiny. Silnice na Pelhřimovsku zablokovaly kamióny, na Třebíčsku autobusy, do závějí zapadla i technika silničářů. Policie varuje, aby řidiči přes Českomoravskou vrchovinu nejezdili. Jak nám řekl dispečer z Havlíčkova Brodu, situace na tamních silnicích je dramatická. "Hlavní tahy jsou většinou průjezdné, ale jen v jednom pruhu, a na ostatních velké závěje, jazyky. některé úseky ani nejsou průjezdné, ale nedá se popsat jaké, protože se to každou chvíli mění. Kdo nemusí, ať sem nejede. Hlavně řidiče žádáme, aby měli zimní vybavení."

S nepřízní počasí mají problémy i železničáři. Sníh spolu s prudkým větrem večer stále znemožňovali provoz na 16 lokálních železničních tratích. Nejvíce nesjízdných tratí je ve středních Čechách, dále na jihozápadě Čech a v Jeseníkách. Vlaky na hlavních trasách mají zpoždění maximálně do 15 minut, na ostatních tratích pak mohou být vlaky zpožděny o několik desítek minut. Soupravy přijíždějící ze Slovenska a z Polska mají ale i několikahodinová zpoždění.

Na několika místech Teplicka budou mít děti kvůli sněhové kalamitě prodloužené prázdniny. K některým školám, které měly až do konce tohoto týdne tzv. ředitelské volno, se dnes přidaly další. Uzavřena jsou školská zařízení v Oseku, Dubí, na Moldavě a v obci Hrob. Podle tamní ředitelky Aleny Krížové by se za nynějšího počasí do školy dostali jen místní a nedojeli by ani mnozí učitelé. "V těch horských obcích, odkud k nám dojíždějí některé děti, je to katastrofa - Mikulov, Moldava, tam to snad vůbec není průjezdné".

Silný vítr zuří v Krkonoších. Na vrcholu Sněžky v nárazech dosahuje rychlosti až 140 kilometrů za hodinu; síla vánice na hřebenech je o něco málo nižší. Horská služba rozhodně nedoporučuje hřebenové túry, na mnoha místech je zaváto tyčové značení. Luční bouda hlásí dva metry sněhu, Horní Mísečky až 15 stupňů mrazu. Nadále trvá také akutní lavinové nebezpečí.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Marika Táborská, Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme