Kalamitní stav povoluje

Většina silnic v místech s vyhlášenou kalamitou je už sjízdná. Silničářům se podařilo zprůjezdnit všechny komunikace prvních tříd na Bruntálsku, Opavsku, Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Jablonecku a Liberecku. Na Semilsku a Kutnohorsku kalamitní stav před hodinou odvolali. Také na Vysočině už silničáři následky včerejšího a dnešního sněžení zvládli. Opatrní ale musejí být řidiči v horských oblastech. Před nárazovým větrem a sněžením varují meteorologové. V noci se na silnicích zase mohou tvořit sněhové jazyky a závěje. Cesty do horských oblastí by měli řidiči raději odložit, nebo by vůbec neměli vyjíždět bez zimní výbavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidič nasazuje řetězy | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Hasiči ve spolupráci s policisty a silničáři odkláněli dopravu, uvolňovali uvízlá vozidla a na sněžných skútrech prozkoumávali neprůjezdné oblasti. Do bezpečí hasiči evakuovali nejméně 130 lidí, zajišťovali náhradní ubytování a případně poskytovali jídlo a deky. V pohotovosti jsou policejní vrtulníky. V okresech Bruntál a Opava byl nasazen vojenský záchranný útvar z Olomouce.

Mnoho řidičů uvízlo ve vánici na neprůjezdných silnicích, zdaleka ne všem se ale podařilo včas přispěchat na pomoc. Řada aut tedy zůstala přes noc na vozovkách a řidiči byli nuceni hledat azyl u obyvatel v domech poblíž komunikací. Obec Chraštice na Příbramsku, kde byla situace velmi vážná už v podvečer, zřídila v tamní škole záchytné středisko. Řidiči mohli v budově přespat a k dispozici byly i teplé nápoje.

Sníh má na svědomí chaos také u našich jižních sousedů. Především západní část Rakouska hlásí kvůli silnému sněžení a masovému přesunu lidí na vánoční svátky značné dopravní problémy. Zejména na západní dálnici v okolí Salzburgu ztěžuje provoz vysoká vrstva rozježděného sněhu. V Tyrolsku musela být kvůli odstraňování sněhu z vozovky uzavřena silnice mezi Kufsteinem a Fölem. Pro husté sněžení řidiči špatně viděli, což téměř znemožnilo provoz na imtalské dálnici. K těžké dopravní nehodě došlo v nejzápadnější spolkové zemi ve Voralbergu. Z dosud neobjasněných příčin se čelně střetla dvě osobní vozidla. Neštěstí si vyžádalo dva životy a čtyři těžká zranění. V samotném centru Vídně, na Ringu najel řidič kvůli tomu, že telefonoval, do stromu. Helikoptérou pak museli jeho těžce zraněnou dceru do nemocnice. Na půl hodiny se téměř zastavil provoz v nejvíce frekventované části města.

Přívaly sněhu a prudký vítr ochromily dopravu také v sousedním Německu. Na mnoha místech došlo k dopravnímu kolapsu a tisíce řidičů strávily noc v kolonách dlouhých i několik desítek kilometrů. Podle policejních údajů byla nejhorší situace na dálnici číslo 9 v úseku mezi městy Norimberk a Hof, kde se vytvořila kolona dlouhá až 100 kilometrů. Záchranáři a pracovníci Červeného kříže tam rozdávali postiženým řidičům deky a teplé nápoje a na některých místech byly k dispozici i nouzové ubytovací kapacity. V Sasku zůstali řidiči několik hodin uvězněni na hlavní silnici A72 vedoucí ze Cvikova do Drážďan. Také ve Francii působí počasí řidičům vážné problémy. Sněžení na severu země a náledí na jihu zapříčinily řadu dopravních nehod. Situace je kritická především v okolí Bordeaux a Poitiers.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz . Pokud se dostanete do dopravních potíží, zavolejte nám do Českého rozhlasu na pražský telefon 21552105.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme