Kalamity polevují

Už pátý den se v některých částech republiky nedaří zvládat přívaly sněhu a silný nárazový vítr. Ten komplikuje situaci především na silnici a železnici. Některé malé obce jsou stále odříznuty od světa. Kalamitní stav i nadále trvá v okresech Bruntál, Nový Jičín, Opava, Vsetín, Jeseník a Jičín. Nejhorší situace je zřejmě v Moravskoslezském kraji, kde je například jen v okrese Bruntál neprůjezdných deset silnic. Vydatné sněžení zkomplikoval dopravu i v zemích střední Evropy. Na mnoha silnicích v Německu způsobil chaos namrzající déšť, který si vyžádal i oběti při autonehodách. Kalamita na silnicích bude zřejmě pokračovat i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Na Bruntálsku a Opavsku jsou neprůjezdné přibližně tři desítky silnic nižších tříd. Na Novojičínsku je pak z komunikací třetí třídy neprůjezdná zhruba polovina.

Na Rychnovsku už silničáři před hodinou kalamitní stav odvolali. Uzavřena však nadále zůstává komunikace druhé třídy číslo 311 Deštné v Orlických horách - Všerlich - Orlické záhoří. Jak dodal provozní náměstek rychnovské správy a údržby silnic Petr Zima, teploty však klesají a je tedy reálné nebezečí vzniku námrazy. Zatímco v nižších polohách je rozbředlý sníh, při jízdě do Orlických hor jsou potřebné zimní pneumatiky a sněhové řetězy.

Husté sněžení způsobilo řadu problémů i v západních Čechách. Mezi obcemi Krásné a Tři sekery na Mariánskolázeňsku rozhodla starostka Krásného po domluvě s vojáky o nasazení bojového tanku, který měl silnici zprůjezdnit. Vojenské vozidlo ale v hustém sněhu zapadlo a silnici zatarasilo. Dispečerka chebských silničářů Vlaďka Poliaková dodává: "Přímo ten kousek z tý Krásný na Tři sekery ona nasadila tank v dobré víře, že to tam rozboří a on se tam šprajcnul." Zatím se ho odtáhnout nepodařilo.

Výrazné oteplení a mírná obleva se nijak nedotkla oblasti Krušných hor, kde se teploty pohybují 4 stupňů pod bodem mrazu.

S přívaly sněhu se kromě silničářů potýkají také železničáři. Některé lokální tratě v podhůří Jeseníků i Beskyd jsou zaváty sněhem natolik, že tam vlaky nejezdí. Na všech tratích se navátý sníh snaží odhrnout speciální železniční technika. Místo vlaků jezdí v postižených oblastech náhradní autobusová doprava. I ta je však vzhledem k situaci na silnicích dosti komplikovaná. Nejhorší je situace mezi Valašským Meziříčím a Veřovicemi. Stav silnic tam totiž podle dispečera Českých drah v Ostravě nedovoluje ani náhradní přepravu autobusy: Jak trať, tak silnice jsou natolik zaváté, že to není možné. Vítr to prostě nafoukal jak do silnic, tak do kolejí." Železničáři sice na zmírnění kalamity intenzivně pracují, ale jak dodává šéf vlakových dispečerů Lubomír Procházka - některé úseky zůstanou neprůjezdné minimálně do večera.

Vedle přívalů sněhu komplikoval včera úklidové práce silničářů silný vítr, který by ale měl postupně slábnout. Řidiči by proto měli vyjíždět jen v nezbytně nutných případech. Hlavní tahy jsou většinou sjízdné jen s nejvyšší opatrností, v horských oblastech jsou samozřejmostí sněhové řetězy. I nadále se mají tvořit sněhové jazyky, závěje a náledí.

V Bulharsku včerejší přívaly sněhu zablokovaly dopravu v celé zemi. V oblasti města Šumen byl vyhlášen nouzový stav. Hlavní přístav Varna u Černého moře byl uzavřen, stejně jako místní letiště.

Moskevská čtvrť Krylatskoje se v těchto dnech stala rájem lyžařů. Rozsáhlý kopcovitý terén nabízí několik sjezdů s lanovkou a možnost lyžování od rána do noci. Sjezdovky dlouhé 150 až 300 metrů jsou dobře osvětleny a terén je vhodný pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Lanovka stojí pouhých deset rublů (asi 12 korun) a za 150 rublů (asi 185 korun) si lze zapůjčit komplet pro lyžování včetně lyží, lyžařských bot a kombinézy.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme