Kalamity pominuly - zůstává jen mráz

Silničáři odvolali kalamitní stav na Orlickoústecku. V tomto regionu trval nejdéle v celé České republice; a to sedm dní. Tamní silničáři zprůjezdnili všechny komunikace kromě jedné - silnice třetí třídy mezi obcemi Brteč a Vanice. Obě obce jsou však přístupné objížďkami. Silničáře ale trápí ledové pokrývky, které vystřídaly sněhové závěje. Mnozí přitom přiznávají, že při teplotách hluboko pod bodem mrazu jsou proti ledu na cestách bezradní. Řidiči by si měli proto podle nich na zledovatělých úsecích dávat velký pozor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mráz | Foto: David Veis

Obří vojenský nakladač se dnes ráno poprvé zakousl do sněhových bariér na ulicích v Jablonci nad Nisou. Vojenskou techniku - nakladač a tři nákladní automobily - poskytla na žádost okresního úřadu 71. záchranná a výcviková základna armády. V Jablonci napadlo v posledních dnech 2 a půl metru sněhu. Silnice lemují přes dva metry vysoké sněhové bariéry. Ve městě by měla technika zůstat do 10. ledna.

Cestářům nyní způsobuje problémy mráz. Například v Libereckém kraji, především ve vyšších polohách se na silnicích vytvořily hluboké koleje. Silničáři však nemají dostatek techniky na to, aby ledovou vrstvu rozbili a silnice srovnali. Na Zlínsku mnohde pokrývá silnice až pěticentimetrová ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Ledové pokrývky trápí také cestáře na Olomoucku.

Sníh, který v minulých dnech blokoval některé železniční tratě, železničářům už nepřidělává mnoho práce. Ještě dnes ale zůstávají nesjízdné tři lokální úseky: z Bruntálu do Malé Morávky, trať Kasejovice - Nepomuk na Plzeňsku, na Rakovnicku zůstává zavátá cesta z Rakovníka do Kralevic. Problémy ale už druhý den dělá mráz, který způsobuje lomy na kolejích. Ocelové kolejnice, které se při mrazech kolem minus 20 stupňů Celsia narušují a vznikají na nich lomy, lze s největší opatrností i přejíždět. Pokud je lom zvlášť velký, řeší to železničáři okamžitými opravami nebo - v případě dvoukolejních tratí - odklonem na sjízdnou trať.

Nepříznivé rozptylové podmínky v důsledku inverze trvají v Ústeckém kraji už druhý den. Přesto dnes imisní limity překročily jen oxidy dusíku, a to ojediněle. Oxid siřičitý imisních limitů ani nedosáhl. Inverzní charakter počasí, při kterém je na horách tepleji než v nížinách, se podle meteorologů udrží do zítřka. Studená fronta, která přejde přes Ústecký kraj, ovzduší vyčistí.

Na severní Moravě jsou také zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší. Na celém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje jsou v současné době nadlimitní čtyřiadvacetihodinové koncentrace oxidu dusíku a na Ostravsku i prašného aerosolu. Přímo v Ostravě už jezdí linky městské hromadné dopravy s nápisy inverze. Lidem s chronickými oběhovými a dýchacími potížemi doporučují odborníci omezit namáhavou práci a sportování venku. služby Městské nemocnice v Ostravě Fifejdách však v této souvislosti zatím nezaznamenali větší počet případů.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Nejnižší teplotu pět centimetrů nad zemí -28,6 °C naměřili ráno meteorologové ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Dva metry nad zemí tam teplota přesáhla -25 stupňů.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme