Kalousek a česká Transparency International se vzájemně viní z nedůvěryhodnosti

Ministr financí Miroslav Kalousek trvá na tom, že česká pobočka Transparency International je nedůvěryhodná. Stejným slovem přitom v pořadu 20 minut Radiožurnálu počastovala čelného politika KDU-ČSL i odcházející ředitelka zmíněné organizace Adriana Krnáčová. Vyčítá mu, že nevysvětlil financování svého bytu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: KDU-ČSL

"Já ho považuji za nedůvěryhodného politika zejména v souvislosti s financováním jeho bytu. Nelze mu zapomenou to, že bez toho, že by si ověřil nějaká fakta, tak vystřelil do světa takové obvinění, které se nemůže nechat jenom tak bokem," řekla Krnáčová. Kalousek zase vytýká Transparency International, že čerpala neprůhlednou dotaci ze státního rozpočtu: "Není pochyb o tom, že část těchto prostředků použila, nebo spíš zneužila, v rozporu se zákonem."

Transparency International měla podle Kalouska zneužít část peněz, které v roce 2001 vyinkasovala od vlády Miloše Zemana na pořádání protikorupčního fóra. Minimálně tím, že je včas nevrátila do státní kasy. Za to měla zaplatit pokutu jeden a půl milionu korun. Jenže organizace se mezitím změnila z občanského sdružení ve veřejně prospěšnou společnost. A tak pokutu dostat nemůže.

Policie šetřila českou pobočku Transparency International kvůli správnosti vyúčtování překlenovací půjčky od vlády Miloše Zemana ve výši 30 milionů korun. Měla se tak dopustit úvěrového podvodu. Transparency nezaplatila penále za zadrženou státní dotaci ve výši jednoho a půl miliónu korun. Loni v říjnu policisté obvinění organizace odložili.

Jana Zemanová, Miroslav Chromý, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme