Kalousek chce, aby inspekce prošetřila jeho údajný nátlak na vyšetřovatele

Telefonát ministra financí Miroslava Kalouska s vyšetřovatelem kauzy letadel CASA by měla vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Důvodem je obvinění z minulého týdne, že ministr údajně vyvíjel na vyšetřovatele nátlak. Kalousek ve svém prohlášení zdůvodnil, že se rozhodl podat podnět, protože pomluvu prý nestačí jen verbálně odmítnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na TK o  spořících státních dluhopisech

Miroslav Kalousek na TK o spořících státních dluhopisech | Foto: Filip Jandourek

Generální inspekce bezpečnostních sborů teď podle Kalouska prošetří, jakým způsobem se tvrzení o pokusu ovlivnit policii dostalo na veřejnost a kdo za ním stojí.

„Vyšetřování by nemělo být příliš složité. Existují výpisy telefonických hovorů u operátora. Pevně doufám, že existuje i autentická a nesestříhaná nahrávka předmětného rozhovoru. Zjistit osobu, která informovala média, rovněž nemůže být příliš složité,“ uvedl Kalousek.

O telefonickém rozhovoru prý věděl kromě něj a vyšetřovatele jen dozorový státní zástupce. Kalousek proto podle svých slov doufá, že se celou záležitost podaří brzy uzavřít.

„Myslím si, že je nezbytné, aby bylo zcela jasně vyšetřeno, jak ta pomluva vznikla a kdo ji z toho spisu účelově vypustil médiím, neboť jsem přesvědčen, že účel je jediný – odvést pozornost od odborného stanoviska ministerstva financí, které zcela věcnými argumenty vyvrací nesmyslnost toho obvinění. Tak dobrá, ať to vyšetří nezávislá instituce, která je k tomu oprávněná. Já jsem přesvědčen, že se to dá vyšetřit velmi rychle,“ dodal pro Radiožurnál.

Inspekce podnět nepotřebuje

Generální inspekce bezpečnostních sborů zatím oficiální výzvu od Miroslava Kalouska neobdržela. Inspektoři ke své práci ale v případě potřeby ani přímou žádost nepotřebují.

„Stejně jako ve všech ostatních případech pracujeme s otevřenými zdroji a jakmile by se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka jakéhokoliv bezpečnostního sboru, okamžitě by bylo zahájeno příslušné šetření,“ potvrdila mluvčí Radka Sandorová.

Podle serveru Respekt.cz Kalousek koncem června telefonoval policistovi Jiřímu Mazánkovi, který vyšetřuje kauzu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), a údajně mu řekl, že „u policie skončil“.

Armádní letoun CASA | Foto: ČTK, René Fluger

Ministr telefonát přiznal, popřel ale, že by vyšetřovateli vyhrožoval. Policistovi prý telefonoval jen kvůli odbornému stanovisku jeho resortu.

„Ten telefonát se odehrál tak, že vyšetřovatel volal mně, nikoliv já jemu. Takže na to musel být připraven a pevně doufám, že měl puštěno nahrávací zařízení,“ upozornil.

Premiér Petr Nečas označil Kalouskův telefonát jako nepřijatelný. Varoval proto ostatní ministry, aby s vyšetřovateli komunikovali napříště jen oficiální cestou. V opačném případě by jim prý mohlo hrozit odvolání.

Při nákupu španělských transportních letounů CASA prý Česku podle vyšetřovatelů vznikla škoda 658 milionů korun. Sněmovnu proto žádají o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Libor Procházka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme