Kalousek chce bezpečnost a původ alkoholu zaručit novými kolky

Prodej bezpečného tvrdého alkoholu by mohly umožnit nové kolky. Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek toto řešení předloží na dnešním jednání vlády. Značení by měly dostat lihoviny, které byly vyrobeny nebo dovezeny až po vypuknutí metanolové aféry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Přeznačení všech lahví by mohlo trvat zhruba 20 dnů. Zákazníci by pak u regálu s lihovinami hned poznali, která láhev byla v prodejně před prohibicí a která po jejím ukončení. Poslancům sněmovního zdravotního výboru to řekl Kalouskův náměstek Ladislav Minčič.

„Máme zpracovaný i jakýsi technický plán, jak rychle bychom byli schopni ve spolupráci se státní tiskárnou cenin uvést tyto nové typy kolků do oběhu a dodávat je oficiálním odběratelům tak, aby byli schopni začít výrobu s jakýmsi puncem nového produktu po tom, co opatření bude upraveno nebo změněno,“ řekl Minčič a doplnil:

"Lze předpokládat, že riziko toho, že by se mohlo v lahvích s novou kontrolní páskou objevit něco, co pochází z této infikované výroby, bude takřka nulové."

Další návrh chtějí na jednání vlády přednést i ministr zemědělství Petr Bendl a ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ti navrhují, aby bezpečný alkohol měl takzvaný rodný list, který podle nich bude součástí posílení informační povinnosti výrobců lihovin.

"Chceme, aby tady bylo zesílení takzvané sledovanosti surovin, od lihu až po konečnou lihovinu nabízenou spotřebitelům, takzvaným rodným listem. To znamená, že musí být dohledatelné, kde dotyčná lihovina opravdu vznikla, musí být jasné místo původu," prohlásil Bendl.

Věra Pfeifferová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme