Kalousek: Miliardy z privatizace Mostecké uhelné nejsou ztraceny
Česká republika možná nepřijde o miliardy blokované na švýcarských účtech kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Podle ministra financí Kalouska se ČR ještě může připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku. Kalousek to uvádí v rozhovoru pro zítřejší vydání deníku Právo.
Ministr v rozhovoru rozporuje tvrzení místopředsedkyně vlády Karolíny Peake a Nejvyšší státního zastupitelství, že Česko svou šanci promarnilo.
Švýcarsko už sice podalo žalobu, ale podle Kalouska se k řízení jde připojit jako soukromý žalobce. Ministerstvo financí je prý připraveno tento krok udělat, ale za předpokladu, že mu orgány činné v trestním řízení oznámí, jakým protiprávním řízením škoda vznikla.
Švýcarská prokuratura obstavila více než 600 milionů švýcarských franků (asi 12 miliard korun) na účtech tamních bank kvůli vyšetřování privatizace státního podniku Mostecká uhelná. V souvislosti s případem vyšetřovala a poté obvinila 6 Čechů a jednoho Belgičana.
ČTĚTE TAKÉ: Švýcaři obvinili 7 lidí, údajně kvůli privatizaci Mostecké uhelné
Privatizace proběhla na konci 90. let. Společnost ovládli podnikatelé pomocí peněz, které měla firma ukládat na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho údajně odešly na zahraniční účty.
Švýcarské úřady se případem zabývají od roku 2005. Do České republiky několikrát sdělovaly, že probíhá vyšetřování, a později také Česko vyzývaly, ať se připojí.
Mostecká uhelná
Druhá největší hnědouhelná firma v zemi Mostecká uhelná byla do roku 1998 ve většinovém vlastnictví státu. Pak začala její akcie skupovat skupina Appian Group a stát vyšachovala. Už tehdy se spekulovalo, že za firmou Appian stojí sami manažeři Mostecké uhelné. Ti ji prý ovládli za miliardy, které si doly ukládaly na budoucí obnovu krajiny po těžbě. Peníze potom vyprali a uložili do švýcarských sejfů. Švýcaři, kteří prověřovali podezřelé účty, už obvinili šest českých občanů, pravděpodobně někdejších majitelů, z praní špinavých peněz, podvodu a falšování listin.
Po vyšetřování Švýcarsko oslovilo některé ministry, aby se Česko připojilo k trestnímu řízení jako poškozený subjekt. Podle Karolíny Peake nikdo nereagoval.
ČTĚTE TAKÉ: Česku možná škoda ani nevznikla, říká Sokol k privatizaci Mostecké uhelné
„Už více než před půl rokem oslovili ministra spravedlnosti, poté i další ministry. Nikdo z těchto ministrů tuto věc na vládu nepřinesl,“ uvedla Peake.
Nejvyšší státní zastupitelství se výzvou začalo zabývat v lednu letošního roku, kdy oslovilo ministerstvo financí, které žádalo doplňující informace.
Ministerstvo chtělo od policie posouzení zda byl spáchán trestný čin a o jaký čin se jednalo. Na sdělení informací trvá stále.
Česká policie sice kauzu Mostecké uhelné prošetřovala, na nic ale nepřišla a v roce 2008 případ odložila.