Kalousek neřekl, s kým budou lidovci po volbách spolupracovat

Miroslav Kalousek svým projevem na volebním sjezdu KDU-ČSL v Plzni odstartoval volební kampaň jeho strany. Podle Kalouska lidovci pod jeho vedením za poslední dva roky zaznamenali v nejrůznějších volbách i ve vládě solidní úspěchy, na které by chtěli ve volbách do Poslanecké sněmovny příští rok navázat. Zároveň ale Kalousek neřekl, s kým chce KDU-ČSL po volbách spolupracovat. Nechce totiž být chápána pouze jako pomocník sociálních nebo občanských demokratů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: KDU-ČSL

Předseda ODS Mirek Topolánek ovšem na sjezdu KDU-ČSL potvrdil, že jeho strana počítá s lidovci jako s partnery po příštích volbách. Zároveň ale zdůraznil, že ODS sleduje jejich počínání ve vládě s ČSSD s velkými rozpaky.

Mirek Topolánek křesťanským demokratům řekl, že se obává, že vytvořili smutnou stafáž a politické krytí neuvěřitelným programovým, personálním a politickým kotrmelcům sociálních demokratů. "Ta si z vás a vaší snahy nedopustit podíl komunistů na vládní moci vytvořila rukojmí pro přežívání stávající vládní koalice. Dosáhli jste jistě mnohého, avšak vliv komunistů se nakonec zvýšil. V parlamentu prakticky vládne nikoliv stojednička, ale stojedenáctka."

Podle Topolánka mají ODS a KDU-ČSL největší odpovědnost za demokratický vývoj naší země bez vlivu komunistů. Proto by se obě strany vůči sobě neměly chovat jen jako soupeři, ale také jako potenciální partneři. Kalousek na Topolánkův projev reagoval tím, že KDU-ČSL je suverénní strana a nebude se chovat tak, jak si představují jiné strany v Česku. Zdůraznil, že nebere hostovi lidoveckého sjezdu právo na jeho názor. Chápe také, že Topolánek má ke svým výrokům pochopitelné důvody.

Kalousek ve svém projevu také zhodnotil poslední dva roky a zdůraznil, že jeho strana uspěla v obou vládních krizích. Ocenil také to, že za celou dobu trvání současné vládní koalice jsou lidovci jedinou stranou, která neudělala personální změny a má stále stejné tři ministry. Za neúspěch ale Kalousek považuje stále se snižující počet stranické členské základny. Jen letos ubylo straně 1500 členů.

Lidovci budou volit vedení

Po dvou letech budou lidovci na víkendovém sjezdu v Plzni rozhodovat o případném novém vedení strany. Očekává se, jak silný mandát získá předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Ten nemá protikandidáta a o jeho znovuzvolení se nepochybuje. Více než 320 delegátů pak v dnešní tajné volbě rozhodne o tom, zda má zůstat prvním místopředsedou strany Jan Kasal.

Také on nemá při obhajobě svého postu soupeře. "Jsem toho názoru, že předseda strany potřebuje po svém boku někoho, kdo tu stranu zná dobře dovnitř a je schopen ho zastoupit navenek. Myslím, že takovou aspiraci mohu mít," vysvětlil Kasal, proč by rád ve funkci zůstal.

Napínavější bude na sjezdu KDU-ČSL volba čtyř řadových místopředsedů. O tyto posty se hlásí lidovečtí ministři Cyril Svoboda a Milan Šimonovský. Ti místa v nejužším vedení opustili během jarní vládní krize. Svou funkci obhajuje zástupce pardubického hejtmana Roman Línek. Místopředsedkyní chtějí být nově i dvě ženy - poslankyně Michaela Šojdrová a starostka Černošic Helena Langšádlová. Kandidovat chce i šéf moravskoslezské KDU-ČSL Pavol Lukša.

Tím ale zájem o místopředsednická křesla nemusí skončit. "Není vyloučeno, že se o funkce přihlásí ještě další lidé na sjezdu, že delegáti budou někoho další nominovat," řekl mluvčí strany Ondřej Jakob.

Milada Richterová, Hana Hikelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme