Kalousek neuspěl, platy policistů se výrazně zvednou
Policisté se v příštím roce mohou těšit na slíbené peníze. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek dnes ve sněmovně neuspěl s návrhem plánované razantní zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek odložit o dva roky. Od 1. ledna 2005 by tak policisté, hasiči a celníci měli brát v průměru 32.000 korun. Zvýšení jejich mezd si vyžádá asi osm miliard korun.
Kalousek dlouhodobě varuje před tím, že pokud zákon začne platit, tak státu vzrostou mandatorní, tedy ze zákona povinné, výdaje. "Zákon o služebním poměru se v těchto dnech stává epicentrem mzdové nákazy. Hrozí, že vývoj mezd předběhne růst produktivity práce," varoval Kalousek.
Pro odklad účinnosti služebního zákona se dnes vyslovili lidovci a občanští demokraté. Proti byli poslanci ČSSD a KSČM. "Toto je záležitost, která by měla být řešena koaličně, nikoliv takto, čili rozložení sil bylo takové. Vláda nenavrhovala tuto změnu a tudíž ji ani nepodpořila," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Kalousek soudí, že žádná vláda, pokud vstoupí tento zákon v platnost, nebude schopna v budoucím období regulovat nárůst platů ve státní správě tak, aby byl dodržen princip sociální soudržnosti a byla dodržena fiskální disciplína.
Stát bude totiž podle něj každý rok potřebovat další miliardy na odchodné pro policisty. "Ty miliardy budou logicky chybět někomu jinému, na to prostě musíme přispět my ostatní," uvedl. Nejde podle něj o výsluhové příspěvky, ale o "luxusní, pravidelně valorizované penze", na které jiné profese nebudou mít nárok.
Také ODS varuje, že bude mít dnešní rozhodnutí vážné následky. "Představa, že policista bude od svých 45 let věku do své smrti pobírat 20 nebo 25 tisíc jako výslužné, zatímco průměrný důchod je skoro čtyřikrát nižní, to je nepřijatelné absolutně pro každého," upozornil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.
Zákon s výrazným nárůstem platů pro policisty, hasiče, celníky a vězeňské dozorce prosadil již dříve coby ministr vnitra nynější premiér Stanislav Gross. Účinnost takzvaného služebního zákona je naplánována na 1. leden 2005. Kalousek navrhoval účinnost odložit až na 1. leden 2007.
O odkladu zvýšení platů policistů se ale bude zřejmě ještě jednou letos hlasovat, a to pravděpodobně na listopadové schůzi. Kalousek totiž příslušný pozměňovací návrh zapracoval i do samostatné novely služebního zákona, která se ještě na program jednání sněmovny nedostala.
Podle tisku by čeští policisté měli pobírat o 60 procent více proti průměrnému výdělku a zařadili by se v platech evropskou elitou. Stejně dobře jsou na tom pouze Slovinci, kteří pobírají o 58 procent více, než je průměrný plat v zemi. V západní Evropě si naopak vedou nejlépe vysokoškolští učitelé nebo lékaři. Například němečtí policisté mají jen o šest procent vyšší mzdy oproti průměru.
Policejní prezident Jiří Kolář ale tvrdí, že si jeho lidé vyšší platy zaslouží. Argumentuje tím, že je jejich práce riziková a navíc mohou být její pracovníci převedeni do jiného města i proti své vůli. "My toto napětí prohlubovat nemůžeme, bylo by to pro policii z personálního pohledu naprosto zhoubné," tvrdí Kolář.