Kalousek rezignoval na funkci předsedy poslanců KDU-ČSL

Miroslav Kalousek odstoupil z funkce předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL. Důvodem podle něj bylo to, že vnitrostranická politika se odklonila od povolebního vyjednávání a je teď zaměřená hlavně na osobní ambice jednotlivců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: ČTK

"Nechci tomuto stylu politikaření poskytovat svou osobou zástupné důvody a už vůbec nemám v úmyslu se ho účastnit," napsal Kalousek v prohlášení.

Na pozici předsedy klubu a na další vnitrostranické funkce chce podporovat ty kandidáty, pro které jsou prioritou programové cíle KDU-ČSL, a nikoli jejich vlastní osoba. Dodal, že veřejné obhajobě programových priorit KDU-ČSL bude i nadále věnovat veškerou energii.

Místopředsedy poslaneckého klubu jsou Michaela Šojdrová a Tomáš Kvapil. Nové vedení klubu by si měli lidovci volit zřejmě v úterý. Stranu nyní do prosincového mimořádného volebního sjezdu vede první místopředseda Jan Kasal.

Jak Kasal řekl České televizi, rezignace Kalouska rozhodně nepovede k dalším problémům ve straně. "Poté, co pan Kalousek odstoupil z funkce předsedy poslaneckého klubu, tak určitě to není ten moment, který by zapříčinil nějaký rozkol," uvedl Kasal.

Kalousek na funkci předsedy strany rezignoval koncem srpna poté, co zahájil s ČSSD rozhovory o vládě opřené o komunisty. Jeho vyjednávání o této variantě vyvolalo v členské základně nesouhlas. Funkce složilo i několik dalších členů vedení. Navíc se lidovci dohodli na tom, že o Kalouskově nástupci i dalších členech vedení rozhodne 9. prosince mimořádný volební sjezd. Prohlásili také, že do žádné vlády opřené o komunisty nevstoupí.

Na stranické místopředsednické funkce rezignovali tehdy také Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Roman Línek. Ve funkci i po sérii odchodů zůstali místopředseda Pavol Lukša a také první místopředseda Jan Kasal, který KDU-ČSL vede do mimořádného prosincového sjezdu. Novými místopředsedy se stali senátoři Jiří Stodůlka, Ludmila Müllerová a Josef Kalbáč.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme