Kalousek: Schodek letošního rozpočtu se dá udržet pod 150 miliardami

Deficit rozpočtu za letošní rok se dá udržet pod 150 miliardami korun. V České televizi to řekl ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Stejný deficit lze podle něj dodržet i v roce 2010.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: ČRo

Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek do konce tohoto měsíce předloží základní údaje pro sestavení rozpočtu na příští rok. To znamená příjmy, výdaje a předpokládaný schodek. Jak řekl České televizi, bude chtít, aby se schodek podařilo udržet, tak jako letos, pod 150 miliardami korun:

"To se udržet dá, ale samozřejmě to bude bolet - ale když šetříte, tak to trochu bolet musí. To samé se týká rozpočtu na rok 2010. To znamená, je nezbytné zredukovat poměrně nemilosrdně celou řadu výdajů na státní správu, celou řadu programů, o jejichž prorůstovosti lze s úspěchem pochybovat; nesahat naopak na prorůstové priority, jako je věda, výzkum, investice do dopravní infrastruktury - ale lze to," je přesvědčený Kalousek.

Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 38 miliard korun. Vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky bezmála o 5 procent. Teď musíme ale počítat s dvouprocentním poklesem.

Návrh rozpočtu na příští rok bude nejspíš vycházet z odhadu nulového růstu ekonomiky. Parlamentu jej bude do 10.září předkládat už nová, úřednická vláda Jana Fischera. Na jeho přípravě se mají podílet i experti opozice, potvrdil v České televizi šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Kalousek uvažuje o založení nové politické strany

Odcházející ministr financí Miroslav Kalousek zvažuje založení středopravé konzervativní strany. Nelíbí se mu, jaké tendence začínají převládat v jeho mateřské straně, KDU-ČSL. Zatím si do konce května nechává čas na rozmyšlenou.

V debatě České televize nevyloučil, že pokud nový politický subjekt založí, mohl by s ním jít už i do předčasných voleb, které budou 9.října.

"Pokud by se situace v KDU-ČSL vyvíjela tak, jak se vyvíjí, že tam skutečně nabývá vrchu socialistické rovnostářství, že hlavní tón politiky mé strany, která dlouho byla konzervativní středopravou stranou, tak se stává stranou spíše sociálně demokratickou s tím, že její členové chodí více do kostela více, než sociální demokraté - pak skutečně uvažuji o tom, že je potřeba, aby tady takový subjekt existoval. Ale jestli se tak rozhodnu, nebo ne, já opravdu nevím," poznamenal Kalousek.

Křesťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová se rozhodla nenominovat žádné kandidáty na ministerská místa v nové vládě. Hodlá v den nástupu nové vlády, 9. května, přejít do opozice.

Přečtěte si také:
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme