Kalousek se do lidovců opřel za 'utahování šroubů společnosti'. Věří, že je v budoucnu opět povolí

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek věří, že lidovci jsou pragmatičtí a pokud se to bude hodit, pomohou v budoucnu zrušit opatření, která jako členové vládní koalice pomáhali prosadit. Kalousek to uvedl ve svém projevu na celostátním sjezdu KDU-ČSL, kde vystoupil jako host.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil na lidoveckém sněmu jako host.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vystoupil na lidoveckém sněmu jako host. | Zdroj: ČTK

Delegáty sjezdu Kalousek pobavil, když s ironií připomněl své dlouholeté působení v partaji, z níž odešel kvůli vnitrostranickým neshodám.

Kalousek vytkl lidovcům, že se v koalici s hnutím ANO a ČSSD podíleli na "utahování šroubů" v české společnosti. "Mám na mysli i zákony, které omezují občanskou svobodu a zvyšují kontrolu a dohled státu nad občanem. Mám tím na mysli i prolomení některých ústavních svobod, jako svobody shromažďovací a domovní svobody," řekl Kalousek.

Česko čeká boj o charakter společnosti, prohlásil na sjezdu lidovců Bělobrádek

Číst článek

Vzápětí dodal, že pro TOP 09 je do budoucna nadějí flexibilita lidovců. "Pokládáme vás za natolik flexibilní a pragmatický subjekt, který - bude-li to pokládat za výhodné a prospěšné - bude pomáhat tyto šrouby povolovat stejně aktivně, jako je aktivně pomáhal utahovat," podotkl Kalousek. U některých delegátů poznámka vyvolala nelibost a sál rozladěně zašuměl.

Kalousek byl v letech 2003 - 2006 předsedou KDU-ČSL. Za lidovce byl do Sněmovny poprvé zvolen v roce 1998. V roce 2009 Kalousek po 25 letech KDU-ČSL kvůli vnitrostranickým sporům opustil a společně s Karlem Schwarzenbergem založil stranu TOP 09.

V úvodu svého projevu Kalousek svou minulost u lidovců připomněl. Použil i oslovení "bratři a sestry" jímž se straníci běžně titulují. "Je to již jedenáctý sjezd KDU-ČSL, kterého mám tu čest se osobně zúčastnit," řekl. Narážkou předseda TOP 09 některé delegáty rozesmál.

Společně se starosty můžeme mít ve volbách i přes dvacet procent, říká šéf lidovců Bělobrádek

Číst článek

Podobně jako další hosté sjezdu Kalousek hovořil o významu podzimních voleb. Podle něj jsou nejdůležitější od roku 1990. "Rozhodnou o tom, zda zůstaneme společností s plnohodnotnou liberální demokracií, nebo zda se vydáme cestou demokracie spíše formální, s výraznými autokratickými a oligarchickými prvky," uvedl Kalousek.

Dodal, že o budoucím směřováním země se nebude rozhodovat pouze u volebních uren. "O dalším vývoji totiž nerozhodnou jenom aktuální volební výsledky, ale i naše dlouhodobé priority a strategie povolebního vyjednávání," prohlásil Kalousek.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme