Kalousek se rozhodl rezignovat na funkci šéfa KDU-ČSL

Celostátní výbor KDU-ČSL po zhruba dvou a půl hodinách jednání ujistil veřejnost, že tato strana ukončila s ČSSD jednání o společné menšinové koaliční vládě, jejíž vznik by umožnila tolerance komunistů. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek přitom oznámil úmysl rezignovat na svou funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Jeho rozhodnutí předcházela ostrá kritika krajských organizací strany. Spolustraníkům se nelíbilo, že Kalousek ve čtvrtek překvapivě přijal návrh předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka ke konzultacím o programových otázkách společné menšinové vládní koalice. Připustil, že taková vláda by mohla vzniknout i díky toleranci komunistů.

Rezignaci oznámil po pátečním jednání širšího vedení strany, které rozhodlo, že KDU- ČSL končí současná jednání s ČSSD a že lidovci nebudou ve vládě, která by se jakkoli opírala o komunisty. Miroslav Kalousek odstupuje z funkce prvního muže strany především z jednoho důvodu.

"Rezignoval jsem na funkci předsedy KDU-ČSL ne proto, že mě k tomu vyzval ten či onen orgán strany, já jsem odpovědný jenom sjezdu, ale z jednoho jediného prostého důvodu - já už neznám žádné další řešení. Nezbývá mi tedy nic jiného než uvolnit své místo někomu jinému, kdo to řešení najde," řekl Kalousek.

Miroslav Kalousek zároveň oznámil, že zůstane poslancem.

Rozhodnutí Miroslava Kalouska jednat o menšinové vládě se sociálními demokraty ocenil jejich šéf Jiří Paroubek. "Chtěl bych ocenit jeho odvahu a politickou prozíravost, kterou předběhl dobu, protože sociologické a demografické trendy nejsou dlouhodobě příznivé pro elektorát lidové strany. Věděl, že je potřeba něco udělat," řekl Paroubek.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová řekla, že teď jsou křesťanští demokraté partneři pro vytvoření vládní koalice, stejně jako zelení. "Pokud jde o budoucnost, myslím si, že je na čase obnovit ona jednání ze strany ODS jak se zelenými, tak s KDU-ČSL, tak také se sociální demokracií. Ale domnívám se, že bez Jiřího Paroubka, protože Jiří Paroubek byl ten, kdo zapříčinil současný stav, odmítl respektovat výsledky voleb, odmítl se bavit o korektním uspořádání na úrovni vládní koalice a opozice," uvedla Němcová.

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek chce koncem příštího týden jít za prezidentem s projektem vlády. Tento kabinet by měl zemi přivést k předčasným volbám a zabránit nástupu komunistů k moci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že na předčasné volby není v tuto chvíli situace a je potřeba ještě jednat.

Naděžda Hávová, Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme