Kalousek se Schwarzenbergem vyvěsili na sněmovnu tibetské vlajky

Opoziční TOP 09 dnes ráno vyvěsila z oken sněmovny vedoucích na Malostranské náměstí dvě tibetské vlajky. Bývalý předseda této strany a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl novinářům, že se sluší demonstrovat proti diktátorovi, který nechá hromadně popravovat, zavedl osobní kult a tuhou cenzuru. Čínský prezident je nyní na návštěvě v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě tibetské vlajky vyvěsila opoziční TOP 09 z oken sněmovny v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga | Zdroj: ČTK

"Ale ještě větší důvod je, že protestujeme proti přístupu našich papalášů. Takové - promiňte - řiťolezectví - jsem ještě nikdy nezažil, jako teď vidím," prohlásil Schwarzenberg. "Ani Hácha Hitlera tam (do zámku v Lánech) nepozval," dodal.

Nynější předseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že proti státní návštěvě nelze protestovat. "Ale to, co pohoršuje řadu lidí, je ta papalášská estetika, je ten okamžik, kdy se z Evropské třídy stala zase třída Leninova a všichni vzpomínáme na vítání soudruha Brežněva," dodal s tím, že toto si ČR nezaslouží.

Čínský prezident dorazil na Hrad, bude jednat se Zemanem a dalšími politiky

Číst článek

Schwarzenbergovi také vadí, že Česko opouští svoji zahraniční politiku a její základy. Kriticky reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro čínskou televizí CCTV uvedl, že bývalá koaliční vláda Petra Nečase (ODS) měla velmi špatné vztahy s Čínou a velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie.

"Není to pravda," řekl. "To byla naše vlastní politika, že jsme se stavěli ano za ochranu lidských práv a ano i v Tibetu Ale nikdy žádný nátlak nebyl na nás, nikdy," zdůraznil.

Dvě tibetské vlajky vyvěsila opoziční TOP 09 z oken sněmovny v době návštěvy čínského prezidenta v Praze | Foto: ČTK

Transparent s kritikou čínského režimu se objevil na domě naproti budově sněmovny. Dům patří exministrovi Martinu Bursíkovi | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme