Kalousek si půjčil na dům od zavražděného podnikatele Kašáka

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek zveřejnil jméno svého bývalého věřitele. V dopise šéfům parlamentních komor napsal, že mu peníze na dům v Bechyni půjčil jeho švagr, zavražděný podnikatel Lubomír Kašák. Odtajnit obsah dopisu se Kalousek rozhodl poté, co šéf sněmovny Lubomír Zaorálek oznámil, že mu dopis nepřísluší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Michal Doležal

"V letech 1997 - 1998 jsme se ženou stavěli rodinný dům v objemu nákladů 2,5 milionu Kč. Částkou 860 tisíc Kč nám přitom vypomohl manželčin bratr, ing. Lubomír Kašák, majoritní společník s. r. o. IDOS Praha. Půjčka byla poskytnuta bezúročně a režim splátek byl ponechán zcela na naší vůli. V následujících třech letech jsme celou částku splatili, dnes žádné věřitele a žádné finanční závazky nemáme," uvedl Kalousek v dopise.

Zveřejnění svého věřitele Kalousek podle dopisu nechtěl kvůli tomu, že Kašáka na podzim 2002 jeho společník zastřelil, a nemůže tak půjčku dosvědčit. Dalším důvodem byla obava z medializování Kašákovy vraždy a následný dopad na jeho rodinu.

Kalousek zveřejněním dopisu reagoval na postoj předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka, který se rozhodl dopis šéfovi lidovců vrátit. Kalousek se měl podle šéfa sněmovny v souladu se zákonem o střetu zájmů obrátit s vyjasněním majetkových poměrů jen na Senát.

"Je zřejmé, že má pan Kalousek dojem něčeho nevyřešeného a nejasného. Já ten dojem mohu mít také, ale v každém případě se to nedá vyřešit tím, že budeme s panem poslancem Kalouskem sdílet tajemstvím na toto téma. Takhle se nabytí majetku veřejně kontrolovat nedá," prohlásil Zaorálek.

Kalousek k tomu poté uvedl: "Vzhledem k tomu, že pan předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek se rozhodl rezignovat na lidský rozměr mé prosby vůči němu, rozhodl jsem se dnes po poradě s rodinou zveřejnit dopis, který jsem adresoval jemu a předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. Dovoluji si poprosit jednotlivá média, aby v sobě našla větší míru piety než pan předseda Zaorálek."

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme