Kalousek: Škodu z privatizace Mostecké uhelné vyčíslit neumíme

Česko se může připojit k zahájenému trestnímu řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti, kvůli které Švýcaři blokují 12 miliard korun. Ministerstvo financí však podá žalobu jen v případě, že mu orgány činné v trestním řízení sdělí, jak škoda vznikla. V rozhovoru pro Radiožurnál to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Do sporů, jestli stát nezaspal, se nově vložil i odvolaný pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Mladé frontě Dnes řekl, že nakupování akcií Mostecké uhelné společnosti za její vlastní peníze – což její bývalí manažeři dělali – nebylo protizákonné. Souhlasíte?

Jsem ministr financí, já nemohu simulovat činnost orgánů činných v trestním řízení a říkat, co bylo, nebo nebylo protizákonné. To opravdu může říct jen státní zastupitelství. Já jako ministr financí mohu říct pouze to, že my neevidujeme žádnou škodu. To neznamená, že se někdo nedopustil jednání, které škodu způsobilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Miroslav Kalousek v pořadu Ozvěny dne vysvětlil, za jakých okolností by se Česko připojilo k trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné

Ale abychom mohli škodu evidovat a abychom ji mohli vyčíslit – když se hlásíte někam jako poškozený, tak si také musíte být vědoma toho, že budete muset umět vyčíslit škodu, která vám vznikla – někdo musí označit právě ten skutek, protiprávní jednání, kterým škoda mohla vzniknout. A to jsme od státního zastupitelství nikdy nedostali.

Státní zastupitelství se tím zabývá pět let, rok a půl má žádost o připojení od švýcarské strany a teprve po roce o tom bylo ze švýcarské strany informováno i ministerstvo financí. My od té doby neustále říkáme – a máme na to bohatou korespondenci státnímu zastupitelství – označte nám skutek, který nám mohl způsobit škodu, protože my žádnou škodu neevidujeme.

Zajímal by mě ne právní, ale Váš názor na to, co říká Vlastimil Rampula, který byl odvolaný. Jestli právě tím se dá zdůvodnit, proč Vrchní státní zastupitelství v Praze nekonalo.

Je-li státní zastupitelství přesvědčeno, že to nebyl trestný čin, tak já jsem povinen vzít to na vědomí jako každý jiný občan. A pokud to nebyl trestný čin, tak si mohu myslet, že to byla třeba velká nemravnost, ale není možné vyčíslovat škodu v trestním řízení, pokud to trestný čin nebyl.

Nedá se vycházet i ze zjištění švýcarských úřadů, které říkají, že bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti jsou podezřelí z praní špinavých peněz a nekalých obchodů, s nimiž také souvisí oněch 12 miliard?

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

Oni jsou tam stíháni za praní špinavých peněz, ale nikde nebylo vzneseno obvinění z toho zdrojového skutku. Odkud těch 12 miliard může pocházet a kdo tedy byl teoreticky poškozen. Ony mohou teoreticky pocházet odkudkoli. Byly to peníze soukromých osob, o kterých se švýcarské orgány domnívají, že jsou takzvaně prány. Ale nikde není popsán ten zdrojový skutek.

První, velmi vágní formulace – na mé neustálé naléhání na obě dvě státní zastupitelství, na české i na švýcarské, z čeho by obě osoby mohly být viněny – jsme dostali 14. října tohoto roku. Teprve tehdy švýcarská prokuratura velmi mlhavě řekla čtyři okruhy, z čeho by mohly být ty osoby viněny. Takže tvrdit, že ministerstvo financí zaspalo…

ČTĚTE TAKÉ: Česko se k náhradě škody v kauze Mostecké uhelné nepřihlásilo přes snahy Švýcarů

Co navrhnete v pátek vládě?

Je to velmi jednoduché. Buď státní zastupitelství nalezne odvahu, nebo bude mít důvod, označit protiprávní jednání, kterým České republice mohla vzniknout škoda. Pokud to protiprávní jednání označí, tak budeme schopni vyčíslit škodu a podat žalobu, kterou se připojíme k trestnímu řízení ve Švýcarsku.

Můžeme se ještě připojit k trestnímu řízení? Objevují se i úvahy, že už to není možné.

Ano, můžeme. Já současně předložím i vládě právní memorandum, konzultované se švýcarskou prokuraturou, že to samozřejmě možné je. Nikoli podle článku 118 švýcarského trestního řádu, ale podle článku 122.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda rozhodne, jestli má Česko usilovat o miliardy z privatizace Mostecké uhelné

A když státní zastupitelství nenajde důvody nebo odvahu?

Tak je obrovské riziko nést náklady takovéhoto řízení, popřípadě riskovat i odškodné v případě neúspěchu za předpokladu, že nemáme ani teoretickou šanci vyčíslit škodu. Napsal jsem dopis panu premiérovi se všemi těmito přílohami a požádal jsem ho o koordinaci státních institucí, protože tady je potřeba, abychom se skutečně dohodli, zda instituce budou, či nebudou konat. Tím neříkám, že teď nekonají, na to mohou být rozdílné názory.

Jsou jen dvě možnosti – buď to vláda prodala levně a dopouštěla se při tom protiprávního jednání, nebo se protiprávního jednání dopouštěli manažeři, přičemž pan Rampula řekl, že to není trestná činnost. Státní zastupitelství se tím zabývá už pět let, já nemám nejmenší šanci konstatovat něco jiného, než vzít na vědomí autoritu orgánů činných v trestním řízení.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme