Kam zamíří exministři ze Sobotkovy vlády? Většina z nich plánuje návrat do předchozích zaměstnání

Ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kteří nebyli zvoleni do sněmovny, případně do ní ani nekandidovali, plánují po konci ve vládě většinou návrat do předchozích zaměstnání. Vyplývá to z informací ministerstev.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) se posune na stejném úřadu zpět do funkce náměstka, ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) se vrátí na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy (UK). Šéf zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) nastoupí zpět do čela Fakultní nemocnice v Motole.

Z členů vlády za ČSSD zůstávají ve sněmovně ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který by se měl stát předsedou poslaneckého zahraničního výboru, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr pro lidská práva a čerstvý šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Poslancem je i Sobotka, který odmítl výzvu jihomoravské ČSSD, aby se kvůli odpovědnosti za volební výsledek mandátu vzdal.

Štech se vrací na UK

Štech ministerstvo opustí. Plánuje, že se vrátí na Pedagogickou fakultu UK, kde už před svým působením na ministerstvu přednášel, uvedla to Adéla Klimešová z tiskového oddělení úřadu. Mluvčí resortu průmyslu František Kotrba sdělil, že Havlíček se v den jmenování nové vlády vrátí do pozice náměstka pro sekci správní.

Ludvík se chce vrátit do čela motolské nemocnice, kterou vedl do loňského listopadu, kdy ve vládě nahradil Svatopluka Němečka (ČSSD). Pavel Budinský, který nemocnici vede teď, se označuje jako zastupující ředitel a provozně-technický náměstek.

Sobotkova vláda: superúředník, zemětřesení v policii, lex Babiš, EET, protikuřácký zákon i spory s Hradem

Číst článek

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) o svých budoucích plánech nemluví. Na otázky na své další působení po odchodu z čela resortu neodpovídá. Podle svého životopisu na webu vlády vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK, v minulosti pracovala ve společnosti Gender Studies, na ministerstvu práce a školství. Do nástupu do vlády byla stínovou ministryní ČSSD.

Z lidoveckých ministrů pokračují ve sněmovně vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek i ministr zemědělství Marian Jurečka. Poslancem naopak už není ministr kultury Daniel Herman, který začátkem listopadu řekl, že uvažuje o kandidatuře do Senátu v příštím roce.

Pod Andrejem Babišem (ANO) by i ve vznikající nové vládě měli pokračovat dosavadní ministři za jeho stranu Richard Brabec, Martin Stropnický, Robert Pelikán, Dan Ťok a Karla Šlechtová, i když někteří na jiných ministerstvech. Ministr financí Ivan Pilný do Sněmovny nekandidoval a už před volbami oznámil, že nebude z osobních důvodů pokračovat v politice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme