Důtka za výroky o amnestii pro soudce Kydalku platí. Stížnost poslal den po zákonné lhůtě

Stížnost soudce Kamila Kydalky proti důtce za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause byla podaná po zákonné lhůtě. Ústavní soud ji proto odmítl jako opožděnou, zjistila v úterý ČTK z databáze usnesení. Kydalka lhůtu nestihl o jediný den.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Kamil Kydalka na archivním snímku. | Zdroj: Profimedia

Kárný senát Nejvyššího správního soudu rozhodoval v listopadu 2018. Pochybení spatřoval v části rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde Kydalka obecně hovořil o možnosti, že si aboliční část amnestijního rozhodnutí, tedy zastavení vleklých trestních stíhání, někdo objednal a zaplatil.

‚I přes nemoc se měl snažit.‘ Soudce Kydalka bude mít kvůli průtahům rok nižší plat

Číst článek

Kydalka se vyhlášení rozhodnutí kárného senátu neúčastnil a verdikt si vyzvedl na poště 5. dubna 2019. Poté měl dva měsíce na podání stížnosti.

„Vzhledem k faktu, že ústavní stížnost byla Ústavnímu soudu doručena prostřednictvím datové schránky až dne 6. 6. 2019 v 16.20:02 a byla též k tomuto datu datována, nemá Ústavní soud pochyb o tom, že tato ústavní stížnost byla podána opožděně,“ stojí v usnesení.

Kydalka už před tím čelil kárné žalobě kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, žádný postih mu neuložil. Jako dostatečný trest hodnotil samotné projednání kárné žaloby.

Letos v lednu kárný senát snížil Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme