Kamiony s tříděným odpadem podle HN blokuje ministerská vyhláška

Nová vyhláška ministerstva životního prostředí blokuje kamiony s papírem nebo plastem, které chtějí vyjet do zahraničí, informují Hospodářské noviny. Podnikatel Tomáš Pitr chce podle Mladé fronty Dnes pomoci přítelkyni Stanislava Grosse Libuši Barkové z vazby. Lidové noviny zjistily, že Všeobecná zdravotní pojišťovna ztrácí klienty. K ptačí chřipce se vrací Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Už deset dní se nemohou dostat stovky českých kamiónů se starým papírem nebo plasty do zahraničí. Hospodářské noviny píší, že za hranice se nedostanou kvůli nové vyhlášce ministerstva životního prostředí, která začala platit 20. března a měla zpřísnit podmínky dovozu některých druhů odpadů. Přitom v těchto případech se jedná o legální podnikání s tříděným odpadem, kterým se v Česku živí až desítky firem.

Pokusy o nelegální dovoz odpadů do Česka sice ustávají, zastavil se ale i veškerý legální obchod s materiály k recyklaci. Nová vyhláška dovoz těchto komodit přeřadila do přísnějšího seznamu, kdy je potřeba písemný souhlas ministerstva životního prostředí. To ale prakticky žádná povolení nevydává.

Podnikatel Tomáš Pitr, obžalovaný z daňových podvodů, se podle Mladé fronty Dnes nabídl, že sežene rodinné přítelkyni expremiéra Stanislava Grosse Libuši Barkové osm miliónů korun na kauci. Pokud by Barková takové peníze zaplatila, byla by propuštěná z vazby.

Tam ji soud poslal z obav, že by chtěla utéct do ciziny před případným trestem. Barkové, viněné z osmimilionového pojistného podvodu, hrozí 5 až 12 let vězení. Pitr tvrdí, že si od Barkové neslibuje žádné protislužby, třeba poskytnutí důvěrných informací o Grossovi a ČSSD. Barková se má k nabídce vyjádřit v nejbližších dnech či hodinách.

Všeobecná zdravotní pojišťovna doplácí podle Lidových novin na nucenou správu ztrátou velké části klientů. Ve srovnání s první čtvrtinou roku 2005 přišla letos ve stejném období o šestinásobné množství pojištěnců. Srovnání podle měsíců ukazuje, že propad začal narůstat už v prosinci, tedy těsně poté, co ministr zdravotnictví David Rath na VZP nucenou správu uvalil.

Navíc k odlivu klientů přispěl i fakt, že během nucené správy mohou lidé přejít k jiné pojišťovně každý měsíc a ne jednou za čtvrtletí jako dřív. Ministerstvo ale tvrdí, že žádné signály o velkém odchodu klientů z pojišťovny nemá.

Deník Právo se vrací k ptačí chřipce. Na Českobudějovicku totiž přibývá nálezů mrtvých ptáků a potvrzují se nákazy ptačí chřipkou. Naše úřady ale považují opatření za dostatečná a nechystají se je zpřísnit, jak to udělali Němci v únoru na ostrově Rujana. Tamní úřady neváhaly vybít dva a půl tisíce kusů domácí drůbeže. V posledních týdnech už se na Rujaně ptačí chřipka neobjevila. Na jihu Čech úřady spoléhají na myslivce a náhodné chodce.

Mladá fronta Dnes se podivuje nad tím, že pražská městská policie nemůže víc chránit lidi v metropoli před kapesními zloději. Jak deníku řekl náměstek pražského primátora Petr Hulinský, hlavní roli musí hrát republikoví kolegové městských strážníků. Příslušníci státní policie mohou chodit v civilu, což jim zjednodušuje pátrání. Za nemožnou považuje politik i variantu, že by strážníci jezdili například v nejrizikovějších tramvajových linkách, což by mohlo zloděje odradit.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme