Kampaň k euroústavě bude řídit Gross a Úřad vlády

Kampaň k evropské ústavní smlouvě bude řídit premiér Stanislav Gross a Úřad vlády. Informační agitace by měla lidem vysvětlit význam dokumentu. Schválila to vláda. Černínský palác argumentoval tím, že už má zkušenosti z kampaně před předloňským referendem o vstupu země do Evropské unie. Česká republika ale zatím neví, zda budou euroústavu schvalovat lidé v referendu nebo dokument ratifikuje parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Stát počítá s tím, že zaplatí vydání propagačních materiálů a zajistí bezplatné informační linky. "Především jde o to, aby lidé před referendem či před parlamentním schvalováním byli seznámeni s tím, co vlastně Evropská ústavní smlouva obsahuje, co se mění, co přináší nového, případně jak by mohla zasáhnout jejich životy."

Kampaň k evropské ústavní smlouvě bude řídit premiér Stanislav Gross a úřad vlády. Informační agitace by měla lidem vysvětlit význam dokumentu. Patronát nad kampaní chtělo mít také ministerstvo zahraničí. S tím ale dnes kabinet nesouhlasil. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře má Černínský palác zkušenosti z kampaně před referendem o vstupu do Evropské unie a nejen to. "Několik let tady pracuje tým lidí, který se stará o informace občanům, které by měly přiblížit dění v Evropské unii. Zpracováváme veškeré informace o EU pro Českou repoubliku, pro státní správu a občany. Bylo by logické, kdyby se Ministerstvo zahraničních věcí staralo i o kampaň, která by měla občanům přiblížit obsah takzvané euroústavy."

Někteří ministři ale oponují, že tak důležitá věc má spadat přímo pod úřad vlády a s tímto názorem se kabinet dnes ztotožnil. Od 1. dubna vznikne na úřadu vlády odbor, který bude mít na starosti koordinaci resortů při kampani.

V České republice zatím ale není jasné ani to, jestli bude evropskou ústavní smlouvu schvalovat parlament nebo občané v referendu. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová proto nevidí důvod, proč se vláda zabývá komunikační strategií."Pokud by to bylo referendum, tak musí být jiná strategie a bude stát jiné peníze, než kdyby to bylo rozhodování parlamentem. Parlament rozhoduje řadu velmi významných zákonů a není na ně vyčleněna žádná zvláštní strategie, ani žádné prostředky ze státního rozpočtu. Pokud by si byla vláda jistá, že se bude schvalovat tato smlouva v parlamentu, tak není důvod, aby vymýšlela nějakou velmi drahou strategii."

Vláda už parlamentu předložila návrh ústavního zákona, který má umožnit lidem vyslovit se v referendu k zásadním otázkám politiky. Opoziční ODS zase chce zvláštní referendum pouze k evropské ústavní smlouvě. Pokud se politici nedohodnou na podmínkách a termínu referenda, budou o dokumentu rozhodovat poslanci a senátoři.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme