Kampaň proti vozům SUV v Praze. Je lživá a dělá z řidičů veksláky, kritizuje video zastupitelka

"Jako jakýsi vekslák z filmu Bony a klid, je to jedno klišé za druhým," kritizuje vykreslení řidiče SUV zastupitelka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS) ve videošotu pražského magistrátu. Vedení hlavního města Prahy jím apeluje na Pražany, aby nekupovali vozy SUV. Argumentuje ekologickou zátěží i potížemi s parkováním. Magistrát rozjel kampaň v rámci projektu Čistou stopou Prahou. Použitý videošot je ale podle zastupitelky Prahy 8 stereotypní a lživý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naštvaný řidič hledající místo k zaparkování ve video šotu pražského magistrátu.

Naštvaný řidič hledající místo k zaparkování ve video šotu pražského magistrátu. | Foto: Reprofoto | Zdroj: www.youtube.com

„Kampaň je lživá, uvádí nepravdy," uvedla v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus zastupitelka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS) k projektu Čistou stopou Prahou.

Podle ní je v šotu, který je součástí kampaně, řidič SUV vykreslen „jako jakýsi vekslák z filmu Bony a klid, je to jedno klišé za druhým. Vadí mi, že řidič, který si koupí tento typ auta, je jakýsi občan druhé kategorie."

Vůz použitý ve videu je navíc podle ní menší než většina sedanů a kombíků, které po českých silnicích jezdí. „Autoři šotu celou realitu přikrašlují tak, aby obhájili svůj argument. Proč nám nakazují, že si ta auta nemáme kupovat?" ptá se politička.

Zdravotní a ekologické důvody zmíněné v kampani nepovažuje za dostatečně silné, aby o nich byly vedena diskuse.

Koordinátor projektu Čistou stopou Prahou Lukáš Eršil je přesvědčen, že počet SUV vozů v Praze by se měl snížit. „V okamžiku, kdy lidstvo řeší dopady klimatické změny i omezené zdroje na naší planetě, sedá čím dál více lidí do aut, která jsou těžší, mají vyšší náklady na výrobu i provoz, produkují nejen více výfukových plynů, ale i rakovinotvorných látek," tvrdí.

Námitky Ludkové o údajích o vozech SUV i lživém šotu Eršil vyvrátil. „Vycházeli jsme z článků automobilových novinářů... V kampani jsme záměrně vybrali větší typ SUV, takže argument, že většina auta na českých silnicích je větší, není platný."

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme