Kampaň upozorňuje na pracovní podmínky uklízeček cizinek

Jaké mají, anebo spíše nemají práva cizinky, které uklízejí v českých domácnostech. Na to se rozhodlo poukázat Sdružení pro integraci a migraci. Na české zaměstnavatele míří spotem, ve kterém mladý muž hledající početní výsledky křičí na uklízečku z Východu. Ona mu s přehledem jeho příklady vypočítá a pak se vrátí k mytí oken.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kbelík a mop | Foto: Comstock Images

Podle Magdy Faltové ze Sdružení pro integraci a migraci si pracovní zkušeností uklízečky v domácnosti projde skoro každá cizinka, která do České republiky přichází, pokud se nejedná o vysoce kvalifikovanou ženu.

„Je to takový typický migrační příběh,“ říká Faltová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová mluvila o právech cizinek uklízeček v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Podotýká, že zatím nebyl žádný kvalifikovaný výzkum, který by zmapoval pracovní podmínky cizinek nebo třeba počet žen, které zmíněné vykořisťování podstupují. „Chystáme v průběhu roku 2012 až 2013 sociologický výzkum ohledně počtu a potřeb českého trhu práce právě pro tyto pozice,“ upřesňuje.

Odhaduje ale, že cizinek, kterých se klip týká, jsou v Česku desítky tisíc. Podmínky, ve kterých cizinky v České republice pracují, jsou různé.

„Jsou cizinky, které mají se svými zaměstnavateli výborné vztahy, ale pak se také objevují případy, kdy chybí respektování lidské důstojnosti, anebo se samozřejmě objevují i případy, kdy dochází k určitému vykořisťování,“ vysvětluje Magda Faltová vznik klipu.

Kampaň chce tedy informovat ženy-cizinky, jak má být nastaven vztah mezi nimi a českými rodinami, aby se například na jejich práci uzavíraly smlouvy. Vše má směřovat k tomu, aby si cizinky udržely legální status.

„Snažíme se upozornit na to, co naše sdružení poskytuje. Poskytujeme právní a sociální poradenství už téměř 20 let cizincům na území České republiky. Pořádáme různé kurzy, semináře, snažíme se mluvit o naší činnosti na cizineckých portálech. Například ruskojazyčných, které právě cizinci využívají,“ vysvětluje poslání své organizace Faltová.

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme