Škoda za více než miliardu. Policie navrhla obžalovat muže za praní peněz vylákaných z kampeličky

Policie navrhla obžalovat osmačtyřicetiletého Čecha za praní špinavých peněz vylákaných z později zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Podle kriminalistů zastřel původ více než miliardy korun. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti mu v případě prokázání viny hrozí až osmileté vězení. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmačtyřicetiletý Čech má být obžalován za praní špinavých peněz. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Tyto finanční prostředky byly podle našich závěrů převáděny přes nastrčené české společnosti na firmy v Hongkongu, kde měly být částečně vybírány v hotovosti a zčásti převáděny a vraceny zpět do České republiky na účty společností spjatých s obviněným,“ popsal mluvčí.

Policie obvinila muže z legalizace stamilionů vyvedených z Metropolitního spořitelního družstva

Číst článek

V řetězci společností figurovali podle vyšetřovatelů jak tzv. bílí koně, tak i člověk, který v zahraničí vystupoval pod falešnou identitou za využití padělaných dokladů.

Policie obviněnému muži zajistila nemovitosti v odhadované ceně 40 milionů korun. Pokládá ho za člena organizované skupiny působící ve více státech, která již stojí před českým soudem za vytunelování MSD. V této části kauzy čelí stíhání 20 lidí, kteří údajně způsobili družstvu škodu zhruba 1,2 miliardy korun.

Fingované úvěry

Obžaloba tvrdí, že bývalý předseda představenstva Petr Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali kampeličku v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. Muži vinu odmítají.

Liberecký soud zprostil viny muže obžalované z vraždy zakladatele kampeličky Říhy. Tělo se nenašlo

Číst článek

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Firmy, kterým družstvo poskytovalo úvěry, neměly žádnou historii a údajně je zastupovali nastrčení lidé. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, do konkurzu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme