Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví

Česko se bude snažit snížit počet žadatelů o azyl v Kanadě. Po jednání s kanadskou ministryní pro občanství a imigraci Dianou Finleyovou to slíbil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čeští občané podle něj nemají mnoho důvodů ze země odcházet. Po listopadovém zrušení víz do Kanady přitom tamní úřady zaznamenaly zvýšený počet žádostí o azyl - celkem několik stovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diana Finleyová a Karel Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Kanadská ministryně ale odmítla, že by Ottawa kvůli tomu uvažovala o znovuzavedení víz. Nestanovila prý ani maximální počet žadatelů o azyl.

"Počet žadatelů o azyl je jen jedním ze čtrnácti kritérií, podle kterých se rozhodujeme o zrušení nebo zavedení víz pro určitou zemi. Žádná kouzelná čísla nebo limity nemáme - sledujeme celkovou situaci v zemi a bereme v potaz všechny faktory," zdůraznila v Praze ministryně Finleyová.

Kanada už víza pro Čechy zrušila v roce 1996. Kvůli náporu žadatelů o azyl, především romské národnosti, je ale rok poté znovu zavedla.

Marika Táborská, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme