Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany

Kanadská vláda o zavedení víz pro Českou republiku nepotvrdila. Česká televize přišla s informací, že by Kanada měla zavést víza od příštího úterý. Důvodem je dramatický nárůst počtu českých Romů, kteří v Kanadě žádají o azyl. Českému rozhlasu ale kanadské úřady zprávu nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanada - území

Rozhodnutí zatím nepadlo. Mluvčí kanadského ministerstva pro občanství a imigraci Danielle Norrisová v telefonátu Českému rozhlasu řekla, že kanadské úřady velmi pozorně nárůst počtu imigrantů z České republiky sledují.

Znovuzavedení víz je možné, ale mluvčí Norrisová nemohla potvrdit, že by k tomuto kroku kanadská vláda přistoupila a v úterý to oznámila, jak informovala Česká televize.

Kvůli hrozbě zavedení víz telefonoval ministr zahraničí Jan Kohout svému kanadskému protějšku Lawrenci Cannonovi. Radiožurnálu včera ministr Kohout řekl, že konečné rozhodnutí o zavedení víz z kanadské strany dosud nepadlo. Podle něj by ale zavedení víz pro Česko vyvolalo odvetnou reakci také celé Evropské unie.

Od začátku letošního roku do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Čech, Moravy a Slezska a další stále přijíždějí. To je výrazný nárůst jejich počtu. Loni jich bylo za celý rok 861. Usazují se hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. Pro provinční vládu a místní úřady to znamená zvýšené náklady na sociální služby a v poslední době i mediální a politický problém.

K tématu si můžete také přečíst:
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Anna Poláková: Má rodina čelila útokům
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz
EU požádá Spojené státy a Kanadu o zrušení víz pro české občany

Vít Pohanka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme