Kanada od úterý zavádí víza pro Českou republiku

Občané České republiky budou při cestách do Kanady opět potřebovat víza. Jejich znovuzavedení večer oznámil kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney. Vízová povinnost vstupuje v platnost v úterý v 6 hodin ráno našeho času.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka

Kanadská vlajka | Foto: Canadian Heritage

Prvních 48 hodin Češi můžou o vstup do země žádat až při příjezdu do Kanady. Pak už od nich země javorového listu bude vyžadovat víza, která se budou vydávat ve Vídni. Důvodem rozhodnutí je stoupající počet žádostí českých občanů o azyl.

Ministr zahraničí Jan Kohout považuje způsob, jakým kanadská strana zavedení vízové povinnosti oznámila, za bezprecedentní. České televizi řekl, že "takto se mezi partnerskými a aliančními zeměmi nejedná." Praha podle něj ještě ani nedostala diplomatickou nótu a informace má pouze ústní.

Ministr Kohout také varoval, že i Česká republika může zavést Kanadě víza, pokud nebude platit takzvaná klauzule solidarity, tedy že Kanadě nezavede víza celá Evropská unie.

Česká vláda bude o své reakci na obnovení kanadských víz jednat ráno. Mimořádně se kvůli tomu sejde v půl deváté. Zasedání svolal premiér Jan Fischer. Ten už odpoledne řekl, že česká odpověď bude v případě zavedení vízové povinnosti přiměřená a patřičně sebevědomá.

"Mám za to, že jsme vyvinuli veškeré úsilí, abychom ten krok odvrátili, pozdrželi, vysvětlili svoje stanovisko, a samozřejmě máme připravenou adekvátní reakci," řekl odpoledne po zasedání kabinetu Fischer.

Do reakce by premiér chtěl zapojit i Evropskou komisi. "V této věci jsem měl obšírný telefonický rozhovor s šéfem Evropské komise Barrosem. Zítra odjíždím do Štrasburku přednést zprávu o předsednictví nově komponovanému Evropskému parlamentu, při té příležitosti i tam mám schůzku s panem Barrosem; kromě jiných témat bude na stole i tato otázka," uvedl Fischer.

Kanada naposled zavedla pro Čechy vízovou povinnost v roce 1997, právě kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl. Zrušila je potom až po 10 letech.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Marika Táborská, Eva Rybková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme