Kanadské velvyslanectví v Praze začalo vyřizovat víza

Občané České republiky si už mohou vyzvedávat kanadská víza v na velvyslanectví v Praze, ne jak tomu dosud bylo, tedy ve Vídni. Zájemci by je měli dostat do deseti dnů. Jak známo, Kanada zavedla víza jednostranně v polovině července kvůli přílivu žadatelů o azyl hlavně z řad českých Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanectví Kanady v Praze | Foto: Tomáš Adamec

"Lidé si mohou přijít svoji žádost jednak prokonzultovat s pracovníkem vízového oddělení v Praze, mohou si tady žádost i osobně podat. Mohou ji ale i nadále posílat poštou, kurýrem nebo prostřednictvím cestovní kanceláře," vysvětlil mluvčí ambasády Michael Vlček.

Přehrát

00:00 / 00:00

První den vydávání víz na kanadském velvyslanectví v Praze shrnul redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Berger

České republice ale vydávání víz v Praze nestačí a stále trvá na bezvízovém styku s Kanadou. Velvyslankyně ČR při Evropské unii Milena Vicenová potvrdila, že na EUi stále požadujeme zavedení odvetných kroků proti Kanadě.

Evropská komise navrhla, aby země sedmadvacítky požadovaly víza po kanadských diplomatech. Tohle opatření už dřív zavedlo Česko. Vicenová s Komisí zahájí další jednání. Podle ní by mohlo být o přístupu Unie jasněji v lednu nebo v únoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na kanadském velvyslanectví v Praze sledoval redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Kanada víza pro Čechy zavedla kvůli zvýšenému počtu žádatelů o azyl především z řad českých Romů. Podle Prahy má ale Kanada příliš benevolentní azylový systém.

Náměstek Kmoníček: Bez víz až za měsíce

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes o vízech do Kanady

Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček upozornil ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes, že potom, co je možné získat vízum na ambasádě v Praze, stále neznáme termín, kdy by mohlo dojít k úplnému zrušení víz do Kanady.

"Je jasné, že klíčový problém je na kanadské straně, která stále zdůrazňuje provázanost tohoto svého kroku se změnou vlastních azylových zákonodárných procedur. A my samozřejmě nemůžeme zpřísnit kanadský azylový zákon," vysvětlil náměstek.

Podle Hynka Kmoníčka tak zatím nelze přesně odhadnout, kdy by mohla Kanada zrušit víza pro české občany. Jde spíš o měsíce.

Igor Maňour, Petr Medek, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme