Policie podezřívá z korupce autory studie kanálu Dunaj−Odra−Labe, který prosazuje prezident Zeman

Policie podezřívá z manipulací zakázek sdružení firem Aquatis a Sweco Hydroprojekt, které je autorem studie proveditelnosti stavby vodního kanálu Dunaj−Odra−Labe. Podle podezření detektivů se firmy Sweco a Aquatis účastnily pletich v soutěžích na tendry týkající se právě velkých vodních děl. Píšou o tom páteční Hospodářské noviny. Kanál dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, přípravy první části kanálu schválila vláda začátkem října.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úsek kanálu u Vídně.

Úsek kanálu u Vídně. | Foto: Tomáš Kolařík | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

Dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vyšetřování ani podezřelé komentovat nechce. „Probíhají neveřejné úkony prověřování, víc nemůžu komentovat,“ řekl Hospodářským novinám státní zástupce Pavel Komár.

Vláda odsouhlasila první část kanálu Dunaj-Odra-Labe. Povede mezi Ostravou a polskými hranicemi

Číst článek

Na základě poznatků spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu v dubnu 2018 akci, při níž zasahovala v pražském sídle Povodí Vltavy i v brněnské centrále Povodí Moravy.

Bez povšimnutí ale tehdy podle listu prošlo to, že detektivové zabavovali počítače a odnášeli si písemnosti i ze soukromých firem − Aquatis a Sweco Hydroprojekt.

Právě s těmito společnostmi uzavřelo ministerstvo dopravy v roce 2016 smlouvu za 27 milionů na analýzu stavby kanálu. Dodatek kontraktu byl podepsán tři měsíce před zmíněnou policejní razií.

Další společnost Vodní cesty, jež se studie původně také účastnila, zase v době zisku zakázky patřila Zemanovu poradci Petru Formanovi, uvedl deník. Později ji ale zmíněné dvě firmy ze sdružení vyřadily.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování práci policie zpomalily organizační změny, kvůli nimž přebral případ jiný tým, uvedly Hospodářské noviny.

Domlouvání na zakázkách?

Podle informací listu detektivové z protimafiánské centrály prověřují, zda se Aquatis a Sweco vzájemně domlouvaly na zakázkách, a uměle tak navyšovaly jejich cenu. Mimo jiné jde i o protipovodňová opatření Olomouce.

Desítky vědců odsoudily přípravy kanálu Dunaj-Odra-Labe, projekt podle nich poškodí krajinu

Číst článek

Policisté kvůli tomu zasahovali i na tamní radnici v době, kdy byl primátorem pozdější ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Že se detektivové zajímají o olomoucké tendry, potvrdil Hospodářskýn novinám generální ředitel společnosti Aquatis Pavel Kutálek.

„Vím, že to mělo být (razie) kvůli protipovodňovému opatření v Olomouci. Byli jsme subdodavatelem Sweca. V tom jsme ale nic nedělali, ani nic nezařizovali,“ uvedl Kutálek. Rovněž přiznal, že policisté zasahovali i v brněnském sídle jeho firmy. Zároveň ale popřel, že by se firma něčeho dopustila.

Generální ředitel společnosti Sweco Milan Moravec na dotazy Hospodářských novin nereagoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme