Kancelář veřejného ochránce práv povede Jitka Seitlová

Podle zákona povede kancelář veřejného ochránce práv jeho zástupkyně Jitka Seitlová. Zákonodárci by nyní měli do 60 dnů schválit nového ochránce. Kandidáta na ombudsmana navrhují senátoři a prezident. Každá z těchto institucí podává dva návrhy. Na šestileté funkční období ho pak volí Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jitka Seitlová | Foto: Senát ČR

„Bude to zřejmě úkol až pro tu novou Poslaneckou sněmovnu,“ říká první místopředsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, pověřená řízením sněmovny po rezignaci Miloslava Vlčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němcová-ombudsman volba.mp3

Nová volba by se ale mohla zkomplikovat i po volbách. Například po volbách v roce 2006 se Poslanecká sněmovna nebyla schopna ustavit a tedy nebyla schopna žádného úkonu, natož volby nového ochránce práv. Z tohoto důvodu by zákonná lhůta šedesáti dnů nemohla být splněna. „Já ale doufám, že se to všechno podaří a sněmovna ustavená bude a veřejný ochránce práv bude v řádně stanovené lhůtě zvolen," dodává Miroslava Němcová.

Otakar Motejl zemřel v neděli po krátké nemoci ve věku 77 let. Byl prvním ombudsmanem České republiky a do funkce byl zvolen dvakrát.

Milada Richterová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme