Kancléř Mynář chce shánět peníze na předvolební kampaň zemanovců

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář bude před volbami shánět peníze pro Stranu práv občanů – zemanovce (SPOZ). Chce jí tak pomoci v předvolební kampani. Podle politiků ostatních stran je to neetické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář | Foto: Marián Vojtek

„Když za mnou přijedou lidé, které znám, přátelé a nabídnou mi nějakou pomoc ve volební kampani pro Stranu práv občanů – zemanovci, tak to neodmítnu.“

„Ale neřekl jsem, že budu ten, který bude jezdit jako kolotočář po republice a říkat: Dobrý den, já bych potřeboval nějaké peníze na kampaň SPOZ,“ hájí Vratislav Mynář svůj záměr pomáhat zemanovcům se sháněním peněz na předvolební kampaň.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zapojení kancléře do předvolební kampaně SPOZ a reakcích na tento úmysl informuje reportérka Věra Masopustová

I tak to ale považují političtí soupeři zemanovců za problém: „Považuji to za neuvěřitelné veřejné přiznání a možný náznak korupce v přímém přenosu,“ hodnotí Mynářovy plány šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Předseda klubu poslanců ČSSD Jeroným Tejc věří, že Mynářovi domluví prezident Miloš Zeman: „Aby v této věci nedocházelo ke směšování jednotlivých politických stran s pozicí tak zásadní jako kancléř prezidenta republiky,“ říká Tejc.

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil považuje plánované aktivity Vratislava Mynáře za zneužití funkce kancléře: „Je zjevné, že zemanovci chtějí využít svého nedemokratického politického nástupu k moci k tomu, aby se prezentovali ve volební kampani, ale evidentně i k tomu, aby získali finanční prostředky pro takovouto kampaň.“

„Je třeba to odmítnout, porušuje to podle mého názoru rovnost stran v rámci politické soutěže, která má mezi stranami v rámci volební kampaně probíhat,“ reagoval Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mynářovy plány komentoval ve vysílání Radiožurnálu politolog Vít Hloušek z Masarykovy univerzity

Jen úřednické práce by se měl Mynář držet i podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa: „Výkon funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky je náročná politická funkce a měl by se věnovat spíše této funkci než zajišťovat chod strany, kterou kdysi řídil. Každý si musí uvědomit, kde je jeho místo,“ míní Filip.

Politolog Vít Hloušek z Masarykovy univerzity v Brně má zato, že takovéto angažmá Vratislava Mynáře není politicky vhodné hned ze dvou důvodů:

„Za prvé proto, že funkce kancléře není funkce prvoplánově politická, je to spíše funkce, která souvisí s úřadem prezidenta republiky. Nemá vyjadřovat nějaké stranické preference, ale právě jakýsi servis prezidentu republiky.“

„Druhá věc je, že v České republice panuje představa, a je jedno, jestli je dobrá nebo špatná, že by prezident měl stát nad politickými stranami. Což přece jenom by podobné kroky pana Mynáře mohly znejistit,“ upozorňuje politolog.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme