Kancléř Mynář oslavil na Pražském hradě narozeniny. Mezi hosty byli Duka, Kejval nebo Ovčáček

Současní i bývalí ministři, představitelé byznysu a další veřejně známé osobnosti přišli na oslavu 50. narozenin hradního kancléře Vratislava Mynáře. Narozeninová party se konala v Jižních zahradách Pražského hradu, které byly kvůli akci celý den uzavřeny. Další části areálu Hradu byly turistům přístupné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář na své narozeninové oslavě na Pražském hradě

Kancléř Vratislav Mynář na své narozeninové oslavě na Pražském hradě | Zdroj: ČTK

Jako první dorazil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Krátce po něm prošli do zahrady, odkud se ozývala cimbálová hudba, sportovní manažer Miroslav Černošek nebo bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Ten novinářům řekl, že kancléři přinesl k narozeninám whisky. Další hosté chodili s květinami nebo obrazy.

Kvůli Mynářovým narozeninám je zavřená část Hradu. Chtěl jsem, aby peníze zůstaly doma, říká kancléř

Číst článek

Čím Mynáře obdaruje, neprozradila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Na dotaz, jak hodnotí výběr místa pro konání oslavy, poznamenala, že prostory na Hradě si může pronajmout kdokoliv.

„Podle informací, které mám z médií, si pan kancléř za pronájem prostor zaplatil," dodala. Ze současných členů kabinetu se oslavy zúčastnil také šéf resortu průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Mezi gratulanty byl pražský arcibiskup Dominik Duka. Přišel šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, krátce před sedmou hodinou večer prošel kolem novinářů mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Myslím, že je hezké, že pan kancléř přispěje do rozpočtu Správy Pražského hradu částkou minimálně 180 tisíc korun," komentoval Ovčáček výběr místa. Dodal, že cena pronájmu je dostupná na stránkách Pražského hradu. Ovčáček již dříve uvedl, že peníze se použijí na opravu památek.

Mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek ovšem Radiožurnálu dříve řekl, že ceník je na vyžádání.

Mezi pozvanými byli podle dřívějšího vyjádření Mynáře prezident Miloš Zeman, zpěvák Daniel Hůlka nebo poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). Prezident se k oslavě vyjádřil na Žofínském fóru. „Až vám bude 50 let, tak pokud vůbec máte nějaké přátele, tak si je také rád pozvete. A jestli to někdo na Hradě vnímá kontroverzně, já to určitě nejsem," řekl novináři Zeman.

Hosté přicházeli přes třetí nádvoří Pražského hradu, odkud po Býčím schodišti sestupovali do zahrady. U schodiště stáli dva členové ochranky, kteří gratulantům pomáhali projít hloučkem novinářů. Na oslavu bylo pozváno kolem dvou set hostů, po Býčím schodišti jich prošlo několik desítek, mezi nimi i generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval nebo senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba.

Nelibě nesl zájem médií sexuolog Radim Uzel. Přítomnost novinářů u vchodu na oslavu označil za otravnou. Další hosté většinou procházeli bez komentáře.

Narozeniny v areálu Pražského hradu slavil před rokem i hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý. Kvůli oslavě si pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, který do té doby k soukromé oslavě nebo ke komerční akci pronajat nebyl. Oslava obě místa pro veřejnost uzavřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme