Mynář vlastní v Osvětimanech rybník bez povolení. Neoprávněně z něj má zasněžovat vlastní sjezdovku

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář postavil před třinácti lety v Osvětimanech na Uherskohradišťsku rybník. Neměl na to přitom příslušná povolení, zjistili Reportéři České televize. Podle nich z něj navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, na což ale také nemá podle Vodohospodářského úřadu povolení. Mynář na celou věc reagoval ve videu, které zveřejnil Hrad ještě před odvysíláním reportáže v televizi.

Osvětimany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kancléř Vratislav Mynář si rybník postavil ve svých rodných Osvětimanech, kde vlastní mimo jiné i penzion, v němž při svých návštěvách Zlínského kraje přespává například i prezident Miloš Zeman.

Mynář je navíc v obci zastupitelem za Stranu práv občanů – Zemanovce, za kterou byl zvolen i tamní starosta Aleš Pfeffer.

‚Příběh považujeme za uzavřený.‘ Mynář stahuje žalobu kvůli bezpečnostní prověrce

Číst článek

Na stavbu rybníka přitom před třinácti lety neměl povolení a nemá ho dosud. Prezidentův kancléř to sám přiznává ve videu, které ještě před odvysíláním reportáže investigativních novinářů České televize zveřejnil na svém oficiálním webu Pražský hrad.

„Byť jsme poněkolikáté požádali o dotačně-stavební povolení, tak z důvodu úmrtí několika majitelů pozemků se nám nepodařilo dotáhnout veškerá dědická řízení,“ odpovídá v něm Mynář na dotazy Reportérů ČT.

„Musím konstatovat, že k dnešnímu dni se nám ani po tak dlouhé době nepodařilo celou anabázi uzavřít,“ přiznává. Dodává ale, že se všemi majiteli pozemků má nájemní smlouvy a souhlas s rybníkem. Navíc rybník má podle něj pozitivní vliv na okolí, obec podle Mynáře například chrání před záplavami.

Video zveřejněné s předstihem

Novináři přitom reportáž chystali od prosince, odvysílat ji chtějí v pondělí večer a Mynáře více než týden žádali o vyjádření. Kancléřův postup je proto podle redaktorky Adély Paclíkové z České televize zaskočil.

„Když už jsme si měli domluvit pouze termín natáčení, nám pan Mynář oznámil, že odpovědi zašle natočené na video. Tedy bez toho, abychom mu mohli klást otázky, jak je při rozhovoru běžné. Dále nám pan kancléř oznámil, že video dodá do ČT prostřednictvím kurýra,“ popsala Deníku N Paclíková. Žádný kurýr ale podle ní nepřijel.

Že rybník Mynář před třinácti lety postavil bez potřebných povolení, potvrdil i mluvčí Uherského Hradiště, pod které spadá vodohospodářský úřad.

Rychetský o setkávání soudců s Mynářem: Hrad má pocit, že jednal podle práva, a to je smutné

Číst článek

„Náš vodoprávní úřad věc řeší od roku 2015 a bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. To bylo přerušeno, protože si zažádali o dodatečné povolení stavby, řízení nyní probíhá,“ sdělil Deníku N mluvčí města Jan Pašma.

Zasněžování bez povolení?

Mynář má pak podle Reportérů ČT ze svého rybníku také zasněžovat vlastní sjezdovku. A podle Vodohospodářské úřadu na to nemá příslušná povolení.

„Povolení k zasněžování ze strany vodoprávního úřadu není dosud vydáno. O povolení si zažádal provozovatel sjezdovky někdy minulý týden a ještě to není rozhodnuté,“ řekl Deníku N mluvčí Jan Pašma.

Kancléř ale tvrdí, že povolení má. „Ano, máme. Máme souhlas na čerpání vody od správce toku,“ odpověděl Mynář ve videu na dotaz Reportérů ČT.

Prezident nebude se svým kancléřem věc řešit. „Pan kancléř sám věc řeší, jak uvedl. Navíc je rybník stavbou bohulibou, která slouží k všeobecnému užitku,“ napsal Deníku N Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme