Kancléřem nového prezidenta bude dosavadní šéf SPOZ Vratislav Mynář

Kancléřem prezidenta Miloše Zemana bude dosavadní šéf Strany práv občanů – zemanovci Vratislav Mynář. Zeman to dnes řekl v televizi Prima s tím, že Mynář se vzdá funkce předsedy strany. Výběr nejbližších spolupracovníků je jednou z prvních věcí, která nového prezidenta čeká, oficiálně začne úřadovat v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman (vlevo) v Kunovicích na Uherskohradišťsku na krajské konferenc SPOZ. Vpravo předseda SPOZ Vratislav Mynář | Zdroj: ČTK

„Já jsem se rozhodl jmenovat - a patrně příští týden podepíši jmenovací dekret - novým kancléřem pana Vratislava Mynáře, a to proto, že to byl předseda mého volebního výboru a prokázal nesmírné organizační schopnosti, které jsou v této funkci nezbytné,“ řekl Zeman.

Vratislav Mynář potvrdil Českému rozhlasu, že nabídku nejspíš neodmítne. „Já si neumím představit, že bych nepřijal tuhletu výzvu a nepřijal nabídku v podobě toho, že mě pan prezident ohodnotil za dosavadní dobrou práci tímhle postem, takže s velkou pravděpodobností řeknu určitě ano,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget zjišťoval program prezidenta Miloše Zemana na příští dny

„Jenom zbývá možná si chviličku s panem prezidentem sednout, abychom si jako chlapi řekli, jaké on má představy o chodu kanceláře, co ode mě očekává a neočekává,“ dodal Mynář. Prohlásil také, že ze strany SPOZ v žádném případě nevystoupí, protože se s ní ztotožňuje a plně se k ní hlásí.

Mluvčí prezidenta bude Hana Burianová. Ta měla stejnou funkci i v Zemanově prezidentské kampani. Miloš Zeman si na Hrad přizve také svého tajemníka Jaroslava Hlinovského a osobního řidiče. Vedoucím zahraničního odboru bude současný velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček.

Zeman také dodal, že se svou rodinou bude žít v Lumbeho vile u Jeleního příkopu nedaleko Pražského hradu. Tam dodenávna bydlel i exprezident Václav Klaus.

Prioritou je teď prý Ústavní soud

Nový prezident rovněž nastínil svůj program pro nejbližší dny. Sejde se například s velvyslanci a s hejtmany.

45letý Vratislav Mynář vystudoval ekonomiku stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Do roku 2005 působil v dozorčí radě Českomoravské železárenské. V současnosti je předsedou SPOZ, kterou spoluzakládal. Stranu se nechystá opustit ani po příchodu na Hrad.

„Já předpokládám, že bych měl v brzké době navštívit vládu, vystoupit samostatně před oběma komorami parlamentu, protože přece jen mají i způsobem volby odlišnou specifiku. Pozvat si v souladu s ústavou jednotlivé ministry, pozvat si předsedy jak senátních, tak poslaneckých klubů," dodal Zeman.

Jednou z jeho priorit prý bude doplnění soudců Ústavního soudu. „Už jsme v tomto směru poněkud pokročili. Zatím jsme o tom jednali pouze s předsedou senátu Milanem Štěchem, ale chtěl bych to samozřejmě rovnoprávně projednat s předsedy všech senátních klubů,“ přiblížil.

Nový prezident se už dříve zmínil, že chce častěji chodit na jednání vlády. Nejbližší schůze kabinetu, která je ve středu, se ale nezúčastní. Přítomen chce být jen při projednávání zásadních zákonů.

Nynější velvyslanec České republiky v Austrálii, 51letý Hynek Kmoníček, vystudoval hudební vědu a postgraduálně také moderní historii Blízkého východu na univerzitě v Jeruzalémě. Na ministerstvu zahraniční působí od roku 1995, kromě dalšího byl velvyslancem při OSN, v Indii nebo Bangladéši.

„Proto, abych hrál poctivou hru v tom smyslu, že nebudu překvapovat ani vládu, ani parlament svým vetem a argumenty pro toto případné veto přednesu vládě a parlamentu předem,“ vysvětlil Zeman.

První zahraniční návštěva nové hlavy státu povede už tradičně na Slovensko, pak chce Zeman navštívit Rakousko. V plánu má ale také cestu za českými vojáky do Afghánistánu.

„Budu patrně první prezident České republiky, který navštíví naše vojáky v Afghánistánu, protože si nesmírně vážím mise, která tam je,“ připustil. Přesné termíny cest do zahraničí nejsou zatím známy.

Miloš Zeman se dnes také vymezil vůči některým médiím. Nebude prý poskytovat rozhovory deníkům Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Jan Herget, Veronika Neprašová, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme