Kancléřka Merkelová přiletěla na návštěvu Prahy. Zmíní zřejmě i Lobkovický palác

Na pražském ruzyňském letišti přistálo krátce po jedenácté hodině letadlo s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka přijela do Prahy na krátkou návštěvu, během které se setká s premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem. Merkelová krátce promluví o budoucnosti Evropy také se studenty pražské právnické fakulty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy | Zdroj: ČTK

Angela Merkelová se z letiště vydala po Evropské třídě směrem ke Strakově akademii, kde ji přivítal premiér Nečas. O její bezpečnost se stará na 200 policistů. Do sídla vlády dorazila Merkelová o půl dvanácté. Po krátkém rozhovoru mezi čtyřma očima začal v poledne pracovní oběd obou delegací.

„Česká diplomacie se snažila, aby do Prahy dorazila přece jen početnější delegace včetně některých specializovaných ministrů, ale nakonec tedy v Praze bude jednat samotná německá kancléřka,“ informuje zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský pobyt německé kancléřky sleduje zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Česká i německá vláda zdůrazňují, že vztahy obou zemí jsou nejlepší v historii. Mají ale rozdílný pohled na energetickou budoucnost a rozdílně se staví také k fiskálnímu paktu, který má vést k finanční stabilizaci Evropské unie. Česká republika je kromě Velké Británie jedinou zemí, která se k paktu nepřipojila.

Jednání s Angelou Merkelovou tak má dominovat především téma energetické bezpečnosti. Premiér Nečas chce s kancléřkou mluvit i o komplikacích, se kterými se potýká česká přenosová soustava po uzavření osmi německých jaderných reaktorů v loňském roce. České rozvodové sítě jsou totiž přetíženy elektřinou z větrných parků v Baltském moři.

Dalším bodem na programu budou současné evropské výzvy, konkrétně směřování Evropské unie. Kancléřka Merkelová je totiž hlavním hnacím motorem další evropské integrace.

Německá strana zřejmě opět nastolí také téma Lobkovického paláce, tedy budovy, ve které má své zastupitelství. Pro Německo se jedná o historické místo vzhledem k událostem roku 1989, kdy zde našly azyl stovky obyvatel někdejší NDR.

Merkelová má prezentovat svůj pohled na ekonomiku v příštím roce

Číst článek

Německo se už delší dobu snaží získat budovu do vlastnictví jakožto pamětní místo. Zatímco ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se k otázce staví velmi kladně, premiér Nečas zůstává rezervovaný.

Kancléřka stráví v Praze jen necelých pět hodin, kromě politiků si ale najde čas i na mladé právníky z Univerzity Karlovy. Studenti právnické fakulty tak budou mít odpoledne během přednášky mimořádnou příležitost seznámit se s názory snad nejmocnější evropské političky.

Zpočátku čelila pohrdání svých spolustraníků

Angela Merkelová se pravidelně objevuje na čelných místech žebříčků nejvlivnějších osobností na světě. Žádnému z jejích životopisců se ale zatím nepodařilo zcela zodpovědět otázku, kdy se z plaché, o nic neusilující dívenky, jak na ni vzpomínají spolužáci a kantoři, změnila v člověka toužícího po politické moci.

Zásadní pro úspěch současné kancléřky byla obrovská podpora, které se mladé funkcionářce CDU z Východního Německa dostalo od tehdejšího kancléře-sjednotitele Helmuta Kohla. Strmě ji vyzvedl nahoru a zasvětil do světa velké politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek přibližuje tajemství úspěchu Angely Merkelové

Merkelová se také musela vyrovnat s neustálým podceňováním a zpočátku dokonce pohrdáním ze strany skutečných i domnělých rivalů uvnitř křesťanské demokracie. Coby rozvedená vědkyně a dcera evangelického pastora totiž absolutně nezapadala do obrazu maskulinní, západoněmecké, konzervativní CDU.

„Ona je naprosto skvělá v zákulisních jednáních, v tom, že si dokáže obmotat některé lidi kolem prstu. Má evidentně skvělý čich na výběr spolupracovníků, přičemž nejednou dokázala, že umí lovit i v cizích vodách. Vzpomínám si, jaký poprask vyvolala skutečnost, když v roce 2005 učinila mluvčím své první spolkové vlády člověka, který byl vlastně nejbližším spolupracovníkem Edmunda Stoibera, tedy jejího rivala,“ říká bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek.

Přetěžování přenosové soustavy se podle ČEPS má řešit na nejvyšší politické úrovni

Číst článek

Kancléřka Merkelová je svým způsobem výjimečná také v tom, že je i po nelehkých letech v nejvyšší funkci stále relativně oblíbená mezi běžnými Němci. Hošek upozorňuje, že si Merkelová dokáže najít čas na řadu veřejných vystoupení, vzbudit tak dojem, že je všude, a prodat své myšlenky i úspěchy. Někdy jí ale bývá vytýkáno, že není příliš velká vizionářka, že je spíš ve vleku událostí, než aby jim šla naproti, nebo je dokonce vytvářela.

„Myslím si, že má ještě velmi pravděpodobně před sebou jedno funkční období coby kancléřka,“ odhaduje Hošek. „A potom bych si skoro tipoval, vzhledem k tomu, že Angela Merkelová je skutečně přesvědčenou Evropankou, že bychom ji mohli docela dobře vidět coby budoucí předsedkyni Evropské komise, možná evropskou prezidentku,“ dodává.

Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme