Gazdík se v Lánech sešel s prezidentem Zemanem. Řešili budoucnost školství i situaci s koronavirem

Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval ve čtvrtek v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o aktuálních problémech škol kvůli epidemii covidu-19 i o vizi školství na další čtyři roky. Na většině věcí se spolu shodli. Gazdík to po jednání s prezidentem řekl novinářům. Zeman se podle něj zajímal například o názor na nastavení distanční výuky, možné změny v maturitách nebo o to, jaké obory by se měly upřednostňovat.

Praha (Aktualizováno: 13:56 2. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na funkci ministerstva školství Petr Gazdík (STAN) u prezidenta Miloše Zemana

Kandidát na funkci ministerstva školství Petr Gazdík (STAN) u prezidenta Miloše Zemana | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Pan prezident byl detailně informován, jak o mém životopisu, tak o problémech současného českého školství a o možnostech jejich řešení v budoucnu. Diskutovali jsme víc než půl hodinu o tom, jak vidím aktuální problémy ve školství, jak s koronavirem, tak vize školství na příští čtyři roky, o tom, kam jej chci směřovat,“ řekl Gazdík.

Zeman se podle něj v problematice školství velmi dobře orientuje. „Na většině věcí směřování školství jsme se shodli,“ dodal.

Školy budou otevřené podle plánu. Plaga s Gazdíkem se dohodli na neprodloužení prázdnin

Číst článek

Co se týče aktuální situace kolem epidemie, hovořil Gazdík s prezidentem mimo jiné o současném zapojování ředitelů do trasování rizikových kontaktů ve školách, protože to hygienici nestíhají. Gazdík podotkl, že na to, že to bude problém, upozorňoval už v září a mrzí ho, že se jeho předpověď vyplnila. Zeman se podle něj také zajímal o jeho názor na fungování distanční výuky.

Dalším tématem rozhovoru byla podle Gazdíka podoba maturit, kterou by nastupující pětikoalice chtěla upravit. Kandidát na ministra školství uvedl, že není zastáncem častých změn zkoušek, jak se to dělo někdy v minulých letech. Takový přístup podle něj hodnotu zkoušek snižuje. „Jsem připraven hledat politickou a také společenskou shodu na budoucí podobě maturit a strašně bych si přál, aby ta budoucí podoba maturit zůstala po nějaký čas minimálně deseti let,“ řekl.

Poznamenal, že za základ pro diskusi považuje návrh think-tanku Vzdělávání 21, jehož je členem a podle kterého by vedle běžné maturity měla existovat maturita profesní.

Na schůzce se Zemanem mluvil i o technickém vzdělávání, o přílivu odborníků a náročnosti školství či o potřebných změnách obsahu vzdělávání. „Diskutovali jsme o tom, jaké obory by do budoucna mělo preferovat české školství, jak zvýšit náročnost, jak zabránit tomu, aby studenti studovali obory, ze kterých pak nenajdou uplatnění,“ uvedl.

Kandidátka na ministryni životního prostředí Hubáčková: Kanál Dunaj–Odra–Labe nelze podpořit

Číst článek

Otázka financování nebo inkluze, tedy společného vzdělávání hendikepovaných a jinak znevýhodněných dětí s talentovanými a ostatními v běžných školách, se podle něj neprobírala. Doplnil, že by se ale neoznačil za zastánce inkluze, která se podle něj v ČR nenastavila dobře.

Gazdík dodal, že neměl dojem, že by ho Zeman považoval za problematického kandidáta. „Pan prezident mně popřál hodně štěstí ty příští čtyři roky. Říkal, že školství je velmi náročné a že mě čeká množství tvrdé práce, ve které osvědčím, zda to umím, zda jsem odborník, nebo ne, což má pan prezident pravdu,“ řekl.

Ve čtvrtek odpoledne má za Zemanem přijet ještě kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Cyklus schůzek s dalšími nominanty do vlády má skončit 10. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme