Kandidát na ministra průmyslu Mládek možná znovu požádá o prověrku

Sociální demokrat Jan Mládek, který je kandidátem na post ministra průmyslu a obchodu, nevyloučil, že by z čistě politických důvodů ještě jednou podal žádost o bezpečnostní prověrku, i když ji pro funkci ministra nepotřebuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek na briefingu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Mládek to uvedl v reakci na výhrady prezidenta Miloše Zemana. Ten Mládka kritizoval za to, že v minulosti o prověrku požádal, ale nezískal ji.

První žádost o prověrku na stupeň tajné podal Mládek v roce 2001. Od Národního bezpečnostního úřadu ale získal jen osvědčení na stupeň vyhrazené.

Podruhé se o prověrku ucházel v roce 2005. Úřad ale řízení zastavil poté, co Mládek přešel z veřejného do soukromého sektoru, a nebyl tedy schopný doložit, proč ji potřebuje.

Důvodem zamítnutí byly podle některých spekulací možné styky s ruskými podnikateli, kteří byli údajně napojeni na ruské zpravodajské služby. Mládek ale jakékoliv kontakty s ruskými agenty popřel.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme