Zeman: Vítěz voleb má být tolerantní k poraženým. A poražení mají respektovat vítěze

Český rozhlas oslovil s pěti anketními otázkami osobnosti, které se budou ucházet o úřad prezidenta. Devátým je podle abecedy současný prezident Miloš Zeman. Pro svou kandidaturu získal podporu více než 50 tisíc občanů. Hlavu státu půjdou lidé volit 12. a 13. ledna, případné druhé kolo se bude konat za čtrnáct dnů.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jak byste chtěl přispět ke stmelení české společnosti?
K tomu bych chtěl přispět jediným způsobem, aby spolu diskutovaly politické strany, aby vítěz voleb byl tolerantní vůči poraženým a poražení naopak respektovali vítěze voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současný prezident Miloš Zeman odpovídal na tři otázky Českého rozhlasu

Jste pro uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie?
Jsem pro přijetí zákona o obecném referendu. A pokud občané shromáždí na petici 250 tisíc a více podpisů pro tuto otázku, pak samozřejmě v souladu s tímto zákonem může být i referendum o vystoupení z Evropské unie.

Uděloval byste milosti?
Jak víte, já jsem je uděloval. A považuji to za správné.

Koho považujete za svého největšího soupeře v prezidentské volbě?
To nemohu uvést, protože jsem se zavázal, že se nebudu vymezovat vůči prezidentským protikandidátům.

Kterého z kandidátů byste podpořil v případě, že v prvním kole neuspějete?
Platí totéž, co jsem odpověděl na předchozí otázku.

Profil: kdo je Miloš Zeman?

„Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů se budu snažit být hlasem všech občanů," prohlásil Miloš Zeman při oslavě vítězství v prezidentských volbách v lednu roku 2013. Byl obklopený svým týmem a po jeho levici stála dcera Kateřina.

Ve druhém kole voleb, ve kterých mohli prezidenta poprvé v historii Česka vybírat všichni voliči, získal Zeman 55 procent, jeho protikandidát Karel Schwarzenberg z TOP 09 o 10 procent méně. „Dovolte mi, abych mu blahopřál k čestnému druhému místu," dodal tehdy Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo je kandidát na prezidenta Miloš Zeman? Profil připravila redaktorka Veronika Hlaváčová

V prezidentském křesle vystřídal před čtyřmi lety Václava Klause. Ten poté v březnu sledoval Zemanovu inauguraci s dalšími osobnostmi v plném Vladislavském sále na Pražském hradě.

„Jako prezident, který není přímo spojen s žádnou parlamentní stranou, nabízím roli prostředníka, ale v žádném případě nikoli roli soudce," pronesl tehdy.

Jako prezident navštívil přes 30 zemí světa. Často také cestoval po krajích v Česku. Měl ale také spory s některými rektory vysokých škol, například kvůli nejmenování několika profesorů. A jeho úřad čelil žalobě kvůli údajnému článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman.

O post prezidenta republiky se utká devět kandidátů. Nejvíc chyb v petici měl Zeman

Číst článek

Kancelář Pražského hradu se soudila také kvůli vyvěšení obřích červených trenek nad Hradem. K akci se přihlásila umělecká skupina Ztohoven. „Jejich čin beru jako důkaz extrémní blbosti pachatelů," poznamenal k případu Zeman.

Současný prezident pochází z Kolína, kde také pracoval ve strojírnách Tatra. Vystudoval národohospodářské plánování na Vysoké školy ekonomické v Praze. Během sametové revoluce v listopadu roku 1989 vystoupil na Letenské pláni. „Jako prognostik vidím jedinou cestu, svobodné volby," hlásal tehdy.

Miloš Zeman byl později šéfem ČSSD, byl také předsedou Poslanecké sněmovny. Vládu řídil v letech 1998 až 2002. Zeman kandiduje s podporou hlasů občanů, sesbíral přes 103 tisíc podpisů lidí.

Vladimír Křivka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme