Kandidát na ústavního soudce Suchánek získal podporu dalšího senátního výboru

Odborník na ústavní právo a poradce ČSSD Radovan Suchánek se nejspíš stane novým ústavním soudcem. Po senátním výboru pro lidská práva mu dnes vyjádřil podporu i výbor ústavně-právní. Do funkce Suchánka navrhl prezident Miloš Zeman, rozhodnout ale musí celý Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Suchánek, nový kandidát na ústavního soudce | Foto: ČSSD

Senátoři ústavněprávního výboru se 40letého Suchánka nejčastěji ptali na jeho dosavadní zkušenosti nebo na názor o rozhodování Ústavního soudu k zákonu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

„Já se ústavním právem zabývám více než 17 let, je to vlastně hlavní obor mé činnosti, mého odborného působení v oblasti práva, takže funkce soudce Ústavního soudu je asi z hlediska justice nejbližší právě tomu, čím jsem se tak dlouhou dobu zabýval,“ upřesnil Suchánek, proč se chce stát ústavním soudcem.

Radovan Suchánek působí na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Radí také sociálním demokratům. Stranu například zastupoval u Ústavního soudu při projednávání stížnosti na církevní restituce.

V tajném hlasování pak prošel jen těsně. Podpořili ho čtyři ze sedmi přítomných senátorů výboru. Jeden hlas byl neplatný, dva senátoři byli proti.

Výhrady zazněly třeba od senátorky Elišky Wagnerové nebo předsedy ústavněprávního výboru Miroslava Antla.

Suchánkovi vyčetli, že je stále členem ČSSD a odejít ze strany chce, až pokud se ústavním soudcem skutečně stane. Vadí jim také relativně nízký věk kandidáta.

„Po mém soudu se ještě nerozhodnul, kterým směrem chce směřovat kariéru, jestli do politiky, nebo do akademie, nebo do advokacie. Ani v jednom z těch oborů vlastně ještě nedosáhl nějaké mety. Má na to právo, je právě ještě velmi mladý, on se může ještě rozhodnout a dokazovat. Ale dneska to prostě dáno není,“ vysvětlila Wagnerová.

Podle sociálnědemokratického senátora Jiřího Dienstbiera ale Suchánek splňuje všechny podmínky. „Já jsem neshledal žádné závažné námitky proti nominaci pana doktora Suchánka do Ústavního soudu, a z tohoto důvodu jsem ho svým hlasem podpořil,“ uvedl.

Suchánek by mohl u Ústavního soudu vystřídat Dagmar Lastoveckou, které skončilo funkční období. Původně chtěl prezident nahradit Lastoveckou šéfem Městského soudu v Praze Janem Sváčkem. Ten ale v Senátu nezískal podporu především sociálnědemokratických zákonodárců.

O tom, jestli ústavním soudcem skutečně bude, rozhodne horní komora parlamentu v tajném hlasování 30. října.

Jana Čermáková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme