Kandidátem ČSSD na Pražský hrad bude Jaroslav Bureš

Jaroslav Bureš - to je jméno kandidáta ČSSD na prezidenta republiky. Včera pozdě večer o tom rozhodlo předsednictvo strany. Poslední slovo bude ale mít zítřejší Ústřední výkonný výbor. Předsednictvo se tak rozhodlo ve shodě s výsledky vnitrostranické referenda. Z něj vyšel sice vítězně Miloš Zeman, ale ten už dříve oznámil, že do prvního kola prezidenstských voleb nejde. Dosud jediným oficiálně navrženým kandidátem do čela státu zůstává předseda ODS Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská standarta | Foto: Jan Rosenauer

Předsednictvo ČSSD chce, aby kandidátem strany pro 1.kolo prezidentských voleb byl Jaroslav Bureš. Podporu pro Bureše u ostatních stran včetně opozice má za úkol vyjednat Stanislav Gross. Špičky sociálních demokratů tak hodlají respektovat Miloše Zemana, který do první volby jít nechce. "Myslím si, že je zapotřebí dát prostor ostatním kandidátům. A teprve tehdy, pokud by se v první volbě ukázala jejich neprůchodnost, tak by nastala krizová situace a účastnil bych se druhé volby," zdůraznil tehdy Zeman.

Druhý v referendu ČSSD skončil Jaroslav Bureš a toho také strana nakonec do boje o Hrad poslala. ČSSD navíc dala svému místopředsedovi Stanislavu Grossovi úkol: měl by pro Bureše najít podporu i u dalších stran. Gross řekl, že nevynechá ani opozici. Ovšem vyloučeno není, že s Jaroslavem Burešem neuspěje, a to ani u svých koaličních partnerů ve vládě. U nich by měl zřejmě větší šanci Otakar Motejl, o kterém v tomto týdnu úřadující předseda Unie svobody Ivan Pilip řekl, že by měl být společným kandidátem vládní koalice, zcela se tomu nebránili ani lidovci.

Motejlovy šance, který v sociálnědemokratickém referendu skončil na třetím místě, se ale po rozhodnutí o Burešově nominaci zmenšily. Přitom pro jeho kandidaturu se v minulosti vyslovila část sociálních demokratů včetně předsedy strany Vladimíra Špidly. Ten ale svou podporu nikdy nevyslovil oficiální podporu.

Otázka, zda na rozhodnutí předsednictva ČSSD může něco změnit sobotní ústřední výkonný výbor je spíše teoretická. Pozorovatelé to nepovažují za pravděpodobné. Předsednictvo je reprezentativním orgánem strany a o Burešovi rozhodlo jednomyslně, takže jiné jméno než Jaroslav Bureš na zítřejším ústředním výkonném výboru strany patrně neuslyšíme.

Už příští týden by sněmovna a Senát měly ustavit společnou volební komisi, která převezme od šéfů obou komor navržené prezidentské kandidáty. Dosud je oficiálně je navržen jenom jeden, a to současný šéf ODS Václav Klaus.

Občanští demokraté také nehodlají s nikým vyjednávat o prezidentské kandidatuře expremiéra Miloše Zemana. Zdůraznili, že pokračování opoziční smlouvy tak v žádném případě nehrozí. Místopředseda strany Miroslav Beneš dodal, že právě informacemi o pokračování opoziční smlouvy se někdo snaží poškodit ODS a jejího prezidentského kandidáta.

Komunisté chtějí navrhnout advokáta Miroslava Kříženeckého, kandidatury na prezidenta se nevzdává ani staronový šéf Senátu lidovec Petr Pithart. Ve hře je i favoritka ODA Jaroslava Moserová.

Společná schůze poslanců a senátorů, na které se bude hlava státu volit, by měla proběhnout 15. ledna 2003 v 10 hodin ve Španělském sále Pražského hradu.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme