Kandidáti na českého prezidenta mají poslední šanci registrovat se do voleb

Zájemci o křeslo českého prezidenta dnes mají poslední šanci registrovat se na ministerstvu vnitra. V 16 hodin totiž vyprší zákonná lhůta pro odevzdání všech náležitostí. Státní volební komise pak bude mít zhruba dva týdny na to, aby zkontrolovala správnost registrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

„Musí být předložena kandidátní listina a k tomu musí být připojeno prohlášení kandidáta. To obsahuje zejména otázky typu, že souhlasí se svou kandidaturou, že nedal souhlas někomu jinému, že mu nejsou známé žádné překážky jeho volitelnosti a další. Dále k tomu musí být připojeno potvrzení o zřízení účtu,“ řekl Radiožurnálu Václav Henych ze státní volební komise.

A pokud kandidáti nemají podporu poslanců nebo senátorů, musejí samozřejmě odevzdat petici s minimálně 50 tisíci podpisy. "U každého petenta budeme ověřovat, zda jsou vyplněny všechny údaje, které zákon předpokládá. Tedy jméno a příjmení, datum narození, adresa a podpis," vysvětlil Henych a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy a člen státní volební komise

"Druhá fáze kontroly bude spočívat v tom, že u vybraného vzorku osmi a půl tisíce petentů budeme prověřovat, zda ta osoba skutečně existuje v základním registru obyvatel a nebo v evidenci obyvatel."

Pro ověřování jsou připraveny týmy, které budou v osmihodinových směnách pracovat 24 hodin denně. "Předpokládáme, že bychom to měli stihnout během 14 až 16 dnů, to je lhůta daná zákonem," informoval Henych.

Už 10 zájemců o prezidentskou funkci má kandidaturu jistou, dnes mohou přibýt další dva - Tomio Okamura a také Jan Švejnar, který se do boje o Hrad možná znovu zapojí. Dříve kandidaturu odmítl. Lidé budou nástupce Václava Klause vybírat v přímé volbě v lednu.

Zatím jedenáct kandidátů

Jako zatím poslední se do historicky prvních přímých voleb hlavy státu nominovala herečka Táňa Fischerová. Kandidátů je tak zatím celkem 11. Do boje o Hrad se zapojí expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, senátoři Jiří Dientsbier a Tomio Okamura, bývalý ministr Vladimír Dlouhý, výtvarník Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová, vicepremiér Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Velký otazník visí nad kandidaturou ekonoma Jana Švejnara. Sám z úmyslu ucházet se o Hrad v září ustoupil. Teď ho ale chtějí navrhnout někteří senátoři. Dohromady jich musí být alespoň deset.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad možností kandidatury Jana Švejnara na českého prezidenta se zamýšlel ve Světě o druhé na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„V každém případě by to bylo další ozvláštnění toho už tak dost zvláštního předvolebního souboje. Protože představíme-li si, že do první přímé volby prezidenta půjde nejspíš 11 a možná 12 kandidátů – půjde-li i Švejnar - tak to je opravdu výběr velmi hojný,“ konstatoval ve Světě o druhé na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Petr Nováček se také nedomnívá, že pokud by se Jan Švejnar rozhodl kandidovat na českého prezidenta, nepatřil by nejspíše právě pro svoji váhavost k favoritům. Jeho váhavost plyne z více aspektů: jednak odmítl být kandidátem výhradně sociální demokracie a pak je ve hře také jeho profesorské místo na Kolumbijské univerzitě.

Martin Drtina, Nikola Bojčev, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme