Kandidátkou ČSSD na ministryni práce a sociálních věcí je Michaela Marksová-Tominová

Kandidátkou ČSSD na ministryni práce a sociálních věcí je dosavadní odborná mluvčí stínové vlády strany pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová. Sociální demokracie to oznámila po dnešním jednání grémia, vybírala z pěti kandidátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Marksová-Tominová | Zdroj: ČTK

„Michaela Marksová-Tominová se sociální oblasti věnuje dlouhodobě v odborných komisích ČSSD, v resortu práce a sociálních věcí již působila a zná jeho chod z vedoucí pozice,“ uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

„Díky své pracovní praxi má rovněž bohaté zkušenosti s rodinnou i pracovněprávní politikou,“ dodal také.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brífink ČSSD ke kandidatuře Michaely Marksové-Tominové do vlády

V chystané vládě by Marksová-Tominová měla nahradit radního z Vysočiny Petra Krčála.

ČSSD totiž tento post řešila na poslední chvíli. Petr Krčál nejdřív Sobotkovu nabídku přijal, pak se jí ale z vážných rodinných důvodů vzdal.

Grémium sociální demokracie vybíralo budoucí ministryni práce a sociálních věcí dnes ráno, a to z pěti kandidátek, se kterými se lídr strany sešel ve středu a čtvrtek.

Michaela Marksová Tominová (44)
- narodila se 20. března 1969
- vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy
- dosud byla odbornou mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu a členkou zastupitelstva Prahy 2
- v letech 2004 až 2006 vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí
- v letech 2009 až 2010 vedla odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství
- v letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2
- je vdaná, má dvě dcery

Vedle Marksové-Tominové měla velké šance i zlínská radní Taťána Valentová Nersesjan, mluvilo se ale také o bývalé středočeské radní Zuzaně Jentschke Stöcklové, olomoucké vicehejtmance Yvoně Kubjátové nebo náměstkyni jihočeského hejtmana Ivaně Stráské.

Sobotka – v té chvíli už čerstvě jmenovaný premiér – na odpoledním brífinku ČSSD řekl, že stál o to, aby do vlády přišla právě žena. Mohla za to prý i kritika, kterou si vyslechl po zveřejnění nominací na ministry za to, že jeho strana, která prosazuje rovné příležitosti pro muže i ženy, chce vyslat do vlády osm mužů.

„Já jsem tu kritiku vnímal jako oprávněnou, a proto v situaci, kdy se zde objevila možnost nového výběru našeho ministra či ministryně práce a sociálních věcí, tak jsem se zaměřil v rámci diskuse v sociální demokracii na potenciální kandidátky, které by měly odborné schopnosti, znalosti, zkušenosti,“ podotkl Sobotka.

Prezident jmenuje šéfa ČSSD Sobotku předsedou vlády. 83 dnů po volbách

Číst článek

Za priority ministerstva Bohuslav Sobotka považuje řešení problémů s opožděným vyplácením sociálních dávek, zrušení druhého pilíře důchodové reformy a valorizaci penzí.

Sama Marksová-Tominová v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že nejdřív bude třeba „uvést resort do pořádku“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy bude mít Marksová-Tominová obtížnou práci.

„Protože na ministerstvu práce a sociálních věcí je hodně problémů, a to především v oblasti výplaty dávek, ale i evropských fondů, o čemž se moc nemluví. Takže těch problémů je tam strašně moc a myslím si, že to bude velké sousto,“ uvažoval Krása.

Lidé se zdravotním handicapem podle něj budou od nové ministryně čekat například práci na novele zákona o sociálních službách. „My bychom byli rádi, aby se změnil způsob posuzování příspěvku na péči, což je pro nás priorita,“ řekl Krása.

Změnu by podle něj potřebovala také celá soustava posudkových lékařů a způsob hodnocení. „My se domníváme, že ten systém dobře nepracuje, že v mnoha případech poškozuje některé lidi, čili to my bychom rádi s pani ministryní řešili,“ uvedl Krása. Na závěr pak zmínil ještě potřebu zákona o ucelené rehabilitaci.

Kandidáti na ministry | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Mirko Kašpar, Simona Bartošová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme