Kandidátku ČSSD v Olomouckém kraji napadla šestice členů z Mohelnice

Šest členů sociální demokracie z Mohelnice napadlo u soudu stranickou kandidátku ČSSD v Olomouckém kraji. Tvrdí, že byli bez důvodu vyřazeni. Soud proto žádají o předběžné opatření, které má zabránit podání listiny krajskému úřadu. V ČSSD je to v krátké době už druhý případ. Ve čtvrtek podnikl stejný krok spolu s dalšími dvěma straníky i ostravský primátor Petr Kajnar. Podle špiček ČSSD vznikly kandidátky podle pravidel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasovací lístky (ilustr. foto)

hlasovací lístky (ilustr. foto) | Foto: Marián Vojtek

„Já plně respektuji, že právní řád české republiky dává těm lidem možnost bránit se takovým způsobem, ale aby bylo úplně jasno: Oni byli navrženi na nějaké základní úrovni pro to, aby kandidovali do Poslanecké sněmovny. A na těch vyšších úrovních docházelo k tajnému hlasování o kandidátkách, a oni prostě nezískali většinu,“ uvedl místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Mohelničtí sociální demokraté si stěžují na nedodržení demokratických postupů a diskriminaci ze strany krajského výkonného výboru strany v Olomouci. Vyřazení bylo podle nich neodůvodněné.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach označil podání návrhu k soudu za „nešťastný způsob řešení“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a politolog Lukáš Jelínek

„Nespokojení lidé budou vždycky. Otázka je, jakou formou se ta nespokojenost projevuje. Já jsem přesvědčen, že kandidátky byly sestaveny demokraticky podle stanov,“ uvedl Škromach s tím, že předpokládá, že příslušné organizace strany budou postup s nespokojenými členy projednávat.

Podobný pohled má na věc i bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. „Mě to překvapilo, je to určitě nová metoda, jak se prosadit ve vnitrostranickém souboji o místa na kandidátkách. Já bych byl raději, kdyby politické strany sestavovaly kandidátní listiny samy v souvislosti s pravidly, která si určí a která samozřejmě nemohou porušit a nesmí porušit, než aby to za nás dělaly soudy na základě jednotlivých žalob,“ řekl Tejc.

Podle něj je třeba, aby si teď problémy vyříkali. „A jediné, co mě na tom mrzí, je, že jsme informace – především o tom problému v Ostravě – neměli dříve, než jsme hlasovali na jednání ústředních orgánů o definitivním schválení té kandidátní listiny a mohli jsme v ní ještě třeba po dohodě učinit změny,“ poznamenal Tejc.

V Ostravě se na soud obrátil spolu s dalšími dvěma sociálními demokraty Petr Kajnar, který je předsedou krajské organizace ČSSD v Moravskoslezském kraji.

Jeroným Tejc | Foto: Šárka Ševčíková

V písemném prohlášení Kajnar uvedl, že kandidátka byla sestavena svévolně a žalobu podal proto, že se v rámci vnitřních mechanismů strany nemůže domoci svých práv. Také vzkázal, že on a ani jeho dva kolegové Tomáš Sucharda a Šárka Tekielová už teď do parlamentu nechtějí.

Sociální demokraté v Ostravě mlčí, situaci nechtějí příliš komentovat. Šéf ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala nařčení ze zákulisních bojů, které je cítit z úst Petr Kajnara, odmítl. Řekl, že Kajnar při tajné volbě nezískal dost hlasů, a proto na kandidátce neuspěl.

„Možná to je zvláštní, ale důležité je, jakým způsobem probíhalo hlasování a sestavování té kandidátní listiny. A pokud mám správné informace, tak nikdo nezpochybnil ten proces v průběhu. A hlasovalo se tajně a hlasovalo se na úrovni jak okresu Ostrava, tedy města Ostrava, tak krajské organizace, a Petr Kajnar, který je primátorem, nedostal důvěru členské základny pro to, aby se zařadil na tu kandidátní listinu, a je to tedy na rozhodnutí této organizace,“ doplnil Tejc.

Jako věc dohody, která se odehrála v okrese, vidí problém i místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Spekulovat dál, co za tím může být, považuje za zbytečné. „My to potřebujeme hlavně vyřešit a potřebujeme podle mě ten nedobrý dojem co nejrychleji odstranit tím, že vznikne nějaká dohoda,“ řekl Zaorálek.

Politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek se domnívá, že návrh na předběžné opatření účast ČSSD ve volbách ve dvou moravských krajích nezablokuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v sociální demokracii mluvili v Ozvěnách dne volební manažer ČSSD, místopředseda strany a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec a komentátor ČRo Petr Hartman

„Považuji to za velmi málo pravděpodobné, už jenom proto, že soudy velmi nerady přijímají žaloby na vnitřní poměry uvnitř politických stran. Těch případů, kdy soud skutečně projednával nějaké interní záležitosti, je velmi málo a těch indicií nebo důvodů musí být zpravidla víc než je jenom to, že někdo nebyl zařazený na kandidátní listinu,“ podotkl Jelínek.

Spory se promítají i do nejvyšší úrovně, kdy si je například vyměňují místopředsedové Hašek a Zaorálek.

„Čekají nás volby, výstřel ze startovní pistole před volební kampaní. Já to beru jako takovou startovní horečku. Sedmého zahájíme volební kampaň v Ostravě. Já po dnešním grémiu, kde měl možnost si Michal Hašek s Lubomírem Zaorálkem některé ty věci vysvětlit, pevně věřím, že do toho partaj půjde jednotná. Budeme se snažit přesvědčit lidi konceptem, který máme a o kterém si myslím, že není špatný,“ říká volební manažer ČSSD, místopředseda strany a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Vladimír Kroc, Jana Čermáková, Silvie Mikulcová, Michaela Vydrová, Zuzana Hálová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme