Kandidátku zelených do eurovoleb Kateřina Jacques nepovede

Poslankyně Kateřina Jacques nepovede kandidátku zelených do evropských voleb. Rozhodla o tom v sobotu odpoledne republiková rady strany. Ta jedničkou nakonec zvolila náměstka ministra životního prostředí Jana Dusíka. V červnových volbách do europarlamentu půjde o obsazení 22 českých mandátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Jacques a Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Favoritka Jacques bude o křeslo v Evropském parlamentu usilovat ze druhého místa, ze třetího pak šéf poslaneckého klubu Přemysl Rabas. Na čtvrtém místě je socioložka Jiřina Šiklová.

O přední pozice na kandidátce neúspěšně usilovali i Matěj Stropnický a Jiří Čáslavka. Zelení vybrali své zástupce do eurovoleb jako poslední parlamentní strana.

Hlasování poznamenaly spory

Volby kandidátů Strany zelených do europarlamentu poznamenaly dlouhodobé spory. Členové Demokratické výzvy - frakce zelených, kteří jsou nespokojení s vedením strany, nesouhlasí s výsledky hlasování. Podle jednoho z nich, Martina Čáslavky, proběhlo sporně první kolo voleb: "Republiková rada, která je pod totální většinou Martina Bursíka, nerespektovala první kolo primárních voleb."

Jeden z kandidátů - Petr Šlégr - se podle svých slov kvůli tomu vzdal kandidatury: "Kandidatury ve druhém kole jsem se vzdal, a to vzhledem k tom, jak druhé kolo primárních voleb probíhalo. Několikrát byla za pochodu měněna pravidla, ale hlavně nebyla respektována vůle krajů o tom, jaké by mělo být pořadí kandidátní listiny." Podle místopředsedy zelených Ondřeje Lišky jsou poměry ve straně demokratické. Šéf strany Martin Bursík řekl, že téma Demokratické výzvy zeleným hodně ubližuje: " My startujeme do voleb do Evropského parlamentu a toto téma nás sráží strašně hluboko. Dokázali jsme se zmobilizovat a postavili jsme velmi silnou kandidátku,. Nechci se k tomu více vyjadřovat, nemám potřebu."

Republiková rada Strany zelených bude o Demokratické výzvě jednat příští neděli.

Hana Albertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme