Průzkum pro ČT: většina sněmovních stran by v říjnových volbách posílila, ANO by mělo 27 %

Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu podle modelu Kantar CZ pro Českou televizi vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty, od září i loňských sněmovních voleb 2,5 procentního bodu ztratilo. Pokles postihl i sociální demokraty, kteří spadli na 5,5 procenta, což je jejich nové minimum a pokles o půldruhého procentního bodu. Model zveřejnila ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.

Praha (Aktualizováno: 14:20 4. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říjnový model Kantar TNS pro Českou televizi | Foto: ČT24 | Zdroj: Kantar CZ pro ČT

Piráti by podobně jako předminulý měsíc měli 16 procent, od loňských sněmovních voleb posílili o pět procentních bodů.

Třetí ODS by měla 14 procent, za rok si polepšila o 2,5 procentního bodu. Říjnové modely agentury Median a CVVM takovýto trend u těchto stran nepotvrdily.

Pokles podle modelu Kantar CZ postihl hnutí SPD s říjnovými 7,5 procenty, což je o tři procentní body méně než v loňských volbách. Starostové naopak posílili na sedm procent o dva procentní body. Těsně za nimi by byli komunisté (6,5 procenta) a lidovci (šest procent). O jeden procentní bod si od září polepšili podobně jako TOP 09, která by obhájila místa ve Sněmovně s pětiprocentním ziskem.

Od ČSSD k Pirátům či Starostům

Ztráta ČSSD podle analytika Pavla Ranochy je zapříčiněna tím, že od sociálních demokratů začali odcházet k Pirátům nebo Starostům voliči nespokojení s jejich vládním angažmá a vnitrostranickými rozepřemi.

CVVM: ANO má stále 30 procent, ODS je na vzestupu a sociální demokraté ztrácí

Číst článek

Průzkum provedla agentura zhruba rok po loňských sněmovních volbách, tedy ve dnech od 6. do 26. října na reprezentativním vzorku 1200 respondentů. Statistická chyba volebního modelu se pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí od jednoho do tří procentních bodů.

Podle agentury Median, která svůj model zveřejnila v pátek, by ANO v říjnu vyhrálo volby - přes mírné meziměsíční oslabení - se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pohoršila si i ODS, která by stejně jako Piráti dostala 12 procent. ČSSD, SPD a KSČM se pohybovaly na devítiprocentní hranici, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL na pětiprocentní.

ANO by podle souběžně zveřejněného průzkumu CVVM v říjnu dostalo 30 procent hlasů, ODS by si polepšila na 19 procent, Piráti by byli třetí s 11 procenty. Průzkumy se výrazněji lišily nejen u zisku ODS, ale také u lidovců a SPD. Hnutí Tomia Okamury by obdrželo podle CVVM pět procent a KDU-ČSL sedm procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme