Průzkum: Volby by s 33 procenty vyhrálo ANO. Piráti jsou druzí s náskokem na ODS

Hnutí ANO by volilo 33 procent voličů, o dva procentní body více než na přelomu února a března. Druzí by ve volbách do sněmovny skončili Piráti se ziskem 19 procent hlasů a třetí ODS by dostala 13,5 procenta. Vyplývá to z v neděli zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Březnový volební model pro sněmovní volby potvrdil dominantní pozici hnutí ANO | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do sněmovny by se dostalo sedm subjektů. Na hranici vstupu balancují lidovci a hnutí SPD, které přitom v předchozím průzkumu dostalo 9,5 procenta.

Čtvrtou nejsilnější stranou ve sněmovně by podle modelu byla sociální demokracie. Hlas by jí dalo 6,5 procenta voličů. Zisk komunistů by byl o půl procentního bodu nižší.

Návrat trendu

Pro hnutí SPD by hlasovalo 5,5 procenta voličů. Lidovci by dostali pět procent a TOP 09 o jeden procentní bod méně. Hnutí STAN by podle modelu volilo 3,5 procenta lidí.

CVVM: Důvěra v prezidenta Zemana lehce poklesla, nejhůře dopadla Poslanecká sněmovna

Číst článek

„Je možné sledovat návrat k trendu, který jsme viděli na podzim, to znamená posilování těch větších stran na úkor těch menších,“ řekl České televizi analytik Kantaru Pavel Ranocha.

Dodal, že se nepotvrdil vzestup preferencí SPD. Velká část hlasů pro hnutí Tomia Okamury je podle Ranochy nestabilní a výkyvy v podpoře je možné očekávat i do budoucna.

Výzkum společnosti Kantar CZ pro ČT se konal v období od 16. března do 5. dubna. Zahrnoval tedy i důležité politické události jako vyloučení Václava Klause mladšího z ODS, sjezd ČSSD nebo aféru kolem antimonopolního úřadu. Výzkumu se zúčastnilo 870 respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme