Kapacita krytů v Praze jen pro 42 procent obyvatel
Hlavní město Praha zkouší pravidelně funkčnost krytů. Prověřuje se těsnost hermetických dveří, fungování klimatizace a vodovodů. Kontroly se týkají především stanic metra a Strahovského tunelu. V případě ohrožení by šlo o vůbec největší úkryty ve městě, které mohou být zprovozněny během pár minut. Poslední zkouška se konala za účasti médií v noci na dnešek. Probíhala ve stanici metra Dejvická a ve Strahovském tunelu. Podle pražského magistrátu by ale v existujících krytech bylo místo jen pro 42 procent obyvatel metropole.
Radního Rudolfa Blažka se ČRo 1 - Radiožurnál zeptal, proč je krytů nedostatek. "Budovat kryty není jednoduché a hlavně to není levná záležitost. Každopádně je třeba si uvědomit, že v Praze to je sice jen 42 procent, ale celorepublikově je ten průměr kolem patnácti procent. Takže Praha je na tom téměř trojnásobně lépe než zbytek republiky."
Ostatní obyvatelé metropole, pro něž by místo v krytu nezbylo, by si podle pokynů Civilní ochrany budovali improvizované úkryty. Starší lidé a děti by s největší pravděpodobností Prahu opustili. Jejich evakuaci by zajišťovala armáda.
Otázkou zůstává, zda by Integrovaný záchranný systém v případě útoku fungoval, jak má. Jeho součinnost totiž stále komplikuje to, že zatímco profesionální hasiči a záchranáři spadají pod 14 nových krajů, policii a civilní ochranu řídí 8 krajů původních. Na Bezpečnostní radě Libereckého kraje tuto neúnosnou situaci kritizoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Z hlediska operativy a řízení to považuji za velký handicap."