Kapitán potopeného přívozu na Slapech uznal vinu a omluvil se

Kapitán přetíženého přívozu, který se loni potopil na Slapské přehradě, dostal v úterý u soudu v Příbrami dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Soud mu zároveň uložil, aby uhradil škodu, a na pět let mu zakázal činnost vůdce plavidla.

Příbram Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívoz na Slapech | Foto: www.slapy.cz

Třiasedmdesátiletý muž přiznal, že cestující při nastupování na palubu nepočítal. Své pochybení uznal a cestujícím, kteří v panice vyskakovali z lodi, se omluvil. Škodu je připraven uhradit a přívoz už nebude dál provozovat.

Žalobkyně důchodce vinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Událost se podle ní obešla bez tragických následků jen proto, že se na stejném místě konaly závody plachetnic. Jejich posádky pasažéry z potápějícího se přívozu zachraňovaly. "Velmi lituji toho, co se stalo. Chvátal jsem k manželce, protože ležela. A dopadlo to tak, jak to dopadlo," uvedl obžalovaný.

„Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo. Prostě jsem nespočítal lidi.“

kapitán přetíženého přívozu

Událost se stala 30. července. Loď začala nabírat vodu, lidem nejdříve sahala po kolena a pak až po prsa. Nakonec vystoupala do dvou třetin výšky střešní konstrukce, úplnému klesnutí lodi na dno zřejmě bránily ochranné plováky. Plavidlo smělo převážet maximálně 33 cestujících, na palubě jich ale bylo 49, mezi nimi i malé děti v kočárcích.

Převozníkovi prý při odplouvání nepřišlo nic divného. Někteří cestující však situaci popsali jinak. Podle jednoho ze svědků měla loď menší potíže už při vyplouvání a kapitán ji musel odstrkovat tyčí od mola. Převozník ale tvrdil, že loď takto odpichoval běžně. Podle svědků muž přes dav lidí neviděl na cestu ani si později nevšiml, že se na příď dostává voda.

"Přišlo mi od začátku divné, že se tolik lidí na loď vejde. Přesto jsem tam vlezla, dodnes si to vyčítám," uvedla svědkyně, která při vzpomínce na plavbu ze Staré Živohoště do Nové těžko přemáhala pláč.

"Normálně jsem dojel zhruba doprostřed (přehrady) a pak se tam nahrnula voda," popsal osudové okamžiky obžalovaný, který přívoz provozoval čtvrt století a žádné problémy prý nikdy neměl. Úsekem podle něj zřejmě proplula jiná loď a vznikla vlna. Podle znalce ale bylo jedinou příčinou nehody přetížení plavidla. Kdyby byl dodržen povolený ponor, podobná vlna by podle něj palubu nemohla zatopit. V této situaci se podle znalce také už nedalo nic dělat. "Ta fyzika je úplně jasná," řekl.

'Taková nehoda se nepředpokládá'

"Začala cákat voda na příď. (Převozník) zařval na lidi, aby se přesunuli dozadu. Jakmile to udělali, zadek se kompletně potopil. Lidé vyskakovali z lodi ven, začali tam plavat," popsal dramatické chvíle jeden ze svědků, který měl s sebou na lodi dva syny ve věku pět a devět let. Menší, který neuměl plavat, měl naštěstí nafukovací kruh. Po nehodě se muž zachytil ve vodě záchranné kostky. "Byl to stres hlavně pro toho menšího, který dodnes nechce nikam nastoupit na loď," dodal. Další žena skočila do vody i s šestnáctiměsíční dcerou v náruči. Všude kolem plavidla prý plavaly boty.

Naštěstí na Slapech v té chvíli závodily plachetnice a jejich posádky začaly lidi vytahovat na lodě, mezi zachránci byl například i herec Miroslav Vladyka. "Jsem neplavec, takže jsem se strašně vyděsila, držela jsem se zábradlí. Myslím si, že kdyby tam nebyly ty lodě, dopadlo by to hůř," uvedla jedna svědkyně. Podle kriminalistů nebyl na palubě dostatek záchranných pomůcek. Znalec ale tu informaci označil za irelevantní. "Takováhle nehoda se naprosto nepředpokládá," podotkl.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme