Ostraha Kapitolu vypovídala o vniknutí Trumpových příznivců. ‚Byli připraveni na válku,’ řekl exšéf policie

Dav, který na začátku ledna zaútočil na americký Kapitol, byl podle vedení ostrahy Kongresu připravený na válku. Před senátním vyšetřovacím výborem to prohlásili bývalí policisté a představitelé ostrahy. Při lednovém útoku stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zemřelo pět lidí a americká sněmovna kvůli tomu odhlasovala druhou ústavní žalobu na Trumpa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu | Zdroj: Profimedia

Tři bývalí úředníci odpovědní za ostrahu amerického Kongresu vypověděli, že neměli dostatečné informace o tom, že se na budovu Kapitolu chystá útok.

A zatímco se připravovali na protest, jeho účastníci - nebo přinejmenším jejich podstatná část - byli „připravení na válku“, píše například server BBC.

Politolog v USA Kraus: Pokud by Trump zmizel ze scény, popřel by sám sebe. Biden nastolí ‚normalizaci‘

Číst článek

To třeba zmínil bývalý šéf policie v Kapitolu Steven Sund, který po útoku z 6. ledna rezignoval. Dodal, že šlo o „koordinovaný útok vojenského charakteru“.

Účastníci útoku s sebou podle něj měli zbraně, vysílačky a lezecké vybavení. Na první pohled a podle toho, jak se prezentovali na sociálních sítích, sice podle něj vypadali jako neřízený dav, postup ale byl prý aspoň z části koordinovaný.

V širším okruhu kolem budovy Kapitolu byly rozmístěné trubkové bomby, které měly odlákat ostrahu Kapitolu. Podle veterána se skupina nechovala jako žádný dav, s jakým se za 30 let policejní praxe setkal. Selhalo podle něj sdílení zpravodajských informací o útoku.

Bývalý šéf kapitolské policie Steven Sund | Foto: Andrew Harnik | Zdroj: Reuters

Koordinovaný útok?

I ostatní potvrdili, že útok vykazoval jasné známky koordinace. Šéf washingtonské policie Robert Contee - jediný z vypovídajících, který na svou funkci po incidentu neodstoupil - doplnil, že ho šokovalo, jak dlouho trvalo přivolání posil a Národní gardu

‚Uspěchaný impeachment bez důkazů.‘ Trumpovi obhájci obvinili demokraty ze snahy vyloučit opozici

Číst článek

Další policejní veteránka z kapitolní policie Carneysha Mendozová dodala, že ostraha byla nedostatečná - prý by k zastavení davu nestačilo ani desetkrát víc policistů. Podle policistů se k nim nedostalo varování FBI, která měla informace o tom, že část demonstrantů byla na akci připravená jako na vojenskou operaci.

Útok se stal 6. ledna ve chvíli, kdy zákonodárci v Kapitolu potvrzovali výsledky prezidentských voleb. Krátce před tím se příznivci Donalda Trumpa sešli nedaleko odtud a prezident Trump je vyzval k tomu, aby bojovali tvrději.

A prohlásil, že když budou slabí, svou zemi si už zpátky nevezmou. Své stoupence vyzýval, ať zastaví schvalování výsledků voleb, které byly podle Trumpových nepodložených tvrzení zfalšované.

Podle demokratů a části republikánů je tak k útoku naváděl. Během senátního jednání o impeachmentu druhá ústavní žaloba na Trumpa neprošla.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme